1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Çalışırken Aklınız Başka Yerde Mi? İşte Odaklanmanızı Sağlayacak 5 Yiyecek

Çalışırken Aklınız Başka Yerde Mi? İşte Odaklanmanızı Sağlayacak 5 Yiyecek

Odaklanma-ve-enerji-artisi-icin-CBD

Ofisteyken, ders çalışırken ya da evden işleri yetiştirmek için uğraşırken aklınız bazen başka yerlerde olabiliyor. Hele bu yaz sıcaklarında masanın başında durmak oldukça zorlaşıyor. Hele ki bir de öğle yemekleri sonrası var ki sormayın. Yemekten sonra mayışıp masaya yapışmamak ve odaklanarak verimli şekilde çalışmak istiyorsanız; işte bazı öneriler.

1Soya Ürünleri

Öğle yemeği için hem sağlıklı hem de doyurucu olan et, yumurta gibi ürünlerin yerini besin değeri olarak yeterince karşılayan soya ürünlerini tercih etmek oldukça mantıklı. Yüksek düzeyde triptofan ve serotonin içeren bu ürünler gün içinde kolayca odaklanmanızı sağlıyor.

2Kahve

Listede şaşırtmayan şekilde kahve olması gerekiyor tabi ki. Beyninize gereken desteği sağlayıp odaklanmanızı sağlayacak kafeinin tek eksisi etkisinin çabuk bitiyor olması. Tabi fazla tüketilmesi durumunda sağlık problemlerine sebebiyet verdiğini de hatırlatmak gerekir.

3Balık

Omega 3 ve esansiyel yağlarla dolu bu besin, beyin sağlığına birebir etki eder. Aynı zamanda sadece kısa süreli odaklanma problemleri için değil uzun vadede hafızanızı da güçlendiren balık mutlaka tüketilmelidir.

4Kuruyemişler

Hem konsantrasyonunuzu hem de genel sağlığınızı iyiye götürecek bu ürünler mutlaka diyetinize eklenmeli. Hem öğle yemeklerinde hem de molalarda kuruyemişleri bolca tüketmek odaklanma problemlerinizi de ciddi ölçüde azaltır.

5Zerdeçal

Zerdeçal baharatının aktif maddesi olan kurkumin, beyin fonksiyonlarını iyileştirici güce sahiptir. Zerdeçalı öğle yemeklerinizde baharat olarak kullanıp odaklanmanızı kolaylaştırabilirsiniz.

 

Yorum Yap