1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Çam Sakızı Çoban Armağanı: Dünyanın En Çok Satılan Hediyelik Eşyalarını Merak Ediyor Musunuz?

Çam Sakızı Çoban Armağanı: Dünyanın En Çok Satılan Hediyelik Eşyalarını Merak Ediyor Musunuz?

unnamed (1)

Bizde adettir. Seyahate gidildiyse gezilen görülen yerler, yenilen içilen şeyler seyyaha kar kalırsa da bir küçük armağan getirilir geride bekleyenlere. Gidilen şehir ya da ülkenin hangi ürünü meşhursa seçilir, aceleyle paket yaptırıp valizin en sağlam yerine konulur ki başına bir iş gelmesin. Kimileri için bu hediye işi bir külfet gibi gelse de kimileri içinse anıları saklı tutmak ve paylaşmanın en tatlı yoludur. İşte biz de bugün sizler için dünya üzerinde en çok satılan hediyelikleri derledik. Bakalım ne alıyormuş bu turistler?

1Amerikan Pastası Seviliyor

Amerika deyince akla ilk tatlı hediye götürmek geliyormuş hediyelik arayan turistlerin aklına. ABD’den çeşit çeşit tatlılar, pastalar, cookieler ve paketli şekerlemeler konulurken valizlere; Kanada’dan ise ülkenin bayrağına bile ilham olan akçaağaçın şurubu tercih ediliyormuş. Orta Amerika’ya geçilince ise gözler kahveye çevriliyor. Özellikle Jamaika’dan paket paket Blue Montain kahvesi gidiyor dünyanın 4 bir yanına.

2Avrupa ve Nazar Boncuğu

Şaşırmayın ve unutmayın ki biz de Avrupa ülkesiyiz yarımdan, kıyıdan. Sonuç olarak ülkemizden o kadar çok hediyelik nazar boncuğu alınıyormuş ki Avrupa’nın en satılanları arasına girmişiz. E o zaman Maşallah!

Tabi bunun dışında örneğin İngiltere’den 4 mevsim 365 gün yağmurlarına gönderme olarak şemsiye seçilirken hediyelik olarak; İrlanda, Fransa ve Belçika’dan paket paket çikolata satın alıyormuş turistler. Almanya’dan ise çeşitli biralar “Biz tattık, eş dost da denesin” denilerek valizlere konuluyormuş. Bulgaristan’dan gül içerikli ürünler, Kıbrıs’tan Şarap ve Yunanistan’dan tesbih de ilgi çeken hediyelikler arasında.

3Asya Bir Kültür Diyarı

Şüphesiz ki hem gezmek için hem de satın alınacak hediyelikler için en ilgi çekici bölge Asya. Özellikle Asya’nın farkı noktalarındaki farklı kültürel gelenekler turistlerin de ilgisini çekip anıların arasına eklenmek üzere satın alınıyor. Japonya’ya giden turistlerin çoğunluğu hediye olarak origami kağıtlarını tercih ediyor ve böylece geleneksel Japon kağıt katlama sanatını uygulamayı tecrübe ediyor. Kore’den geleneksel çaylar olmazsa olmazlar arasına girse de son zamanlarda kozmetik ürünlere de talep oldukça fazla. Diğer Asya ülkelerinde ise tahta, hasır gibi malzemelerden el yapımı yüzlerce ürün  ve porselen ev eşyaları valizlere ekleniyor. İran’dan halı ve Yemen’den hançeri de unutmadan ekleyelim.

Yorum Yap