1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Çocuklarda Hikikomori Görülmeye Başlandı: Eve Kapanmaların Tetiklediği Bağımlılık

Çocuklarda Hikikomori Görülmeye Başlandı: Eve Kapanmaların Tetiklediği Bağımlılık

101480

Pandemi sebebiyle kış boyunca, okullar bir açılıp bir kapanırken; çocuklarını deyim yerindeyse evde oyalamaya çalışan anne babalar türlü faaliyetle yorgunluktan bitap düştü. Ve maalesef ki çağın en kolay oyalama alışkanlığı çocuklarla beyaz ekranları bir araya getirmek oldu. Ne kadar ‘ ben çocuğumu telefondan uzak tutacağım’ diyen ebeveyn varsa eli mahkum o telefonları çocuğa uzatan hamleye mecbur kaldı. Hele evde okul çağında, online ders öğrencisi çocuklar olunca ekranda geçirilen süreler arttı da arttı. Hal böyle olunca yepyeni bir bağımlılık ortaya çıktı. İşte Hikikomori denilen ve çocuklarda görülmeye başlanan ekran bağımlılığı.

1Çocuklar Odalarına Kapanıyor

Kendi yaşıtlarıyla vakit geçiremeyen çocuklar zamanla ekrana daha da bağımlı hale gelip kendilerini aileden de soyutluyor. Odalarına kapanan çocuklara ebeveynler tarafından nasılsa güvende şeklinde yaklaşılsa da onlar odalarında bambaşka dünyalara yelken açabiliyor. Kimi zaman kötü niyetli kişilerle tanışıp zorbalığa uğrayan minikler bazen de sanal oyunlara kendini fazlasıyla kaptırıyor.

2Obeziteye Bile Sebep Olabilir

Ekran bağımlılığının artmasıyla hareketi azaltan çocuklar aileleriyle yemek yemeyip düzensiz bir hayat tarzına doğru ilerleyince obezite gibi sağlık problemleri kaçınılmaz oluyor. Bununla kalsa iyi. Çocuklar ilerleyen aşamalarda depresyon, kaygı bozukluğu ve anksiyete gibi psikolojik problemler ile de savaşmak zorunda kalıyor.

3En Önemlisi İletişim

Çocuklarında ekran bağımlılığı Hikikomori gözlemleyen ebeveynler öncelikle çocukları ile sağlıklı iletişim kurmanın yollarını aramalı. Bir uzmandan yardım almanın da gerektiği bu dönemde interneti yasaklamak ya da tableti saklamak kesinlikle çözüm değil. Aile içinde internetsiz ve birlikte geçirilen zamanın arttırılması ve ortak faaliyetler üretilmesi ise kesinlikle alışkanlık haline getirilmeli.

 

Yorum Yap