1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Çok Zeki Olmak Sandığınız Gibi Bir Pembe Dünya Değil, İşte Karanlık Gerçekler

Çok Zeki Olmak Sandığınız Gibi Bir Pembe Dünya Değil, İşte Karanlık Gerçekler

kapak

Aşırı derecelerde zeki olmak hayat boyu başarıyı veya mutluluğu getirmemektedir. Yüksek IQ’nun toplum tarafından pek de konuşmadığımız bambaşka bir yönü vardır. Böyle bir yeteneği olan kişinin içine düştüğü varoluşsal öfke, muhtemelen yaşayacağı sosyal izolasyon, bazı duygusal sorunlar veyahut yüksek hedeflere ulaşamama durumundan dolayı sürekli olarak hissettiği memnuniyetsizlik hakimdir.

1Her Zaman Doğru Cevap Veremezler


Psikoterapist isim Jeanne Siaud-Facchin, hiçbir şeyin çok zeki insan beyinleri denli paradoksal olamayacağını söyler. Çok zeki olmak aslında bir kırılganlığı da beraberinde taşır. Bir defada binlerce fikir türetecek bir zihin türünden bahsetmekteyiz. Hızlıdır, nitelik olarak özgündür ve saniyeler içinde sonsuz biçimde akıl yürütme ve terimler arası dolaşıp üretebilme yeteneğine sahiptir. Bununla beraber, her zaman bu denli çok şeyi yönetmeleri mümkün olmayabiliyor. Onların bilişsel dünyaları o denli büyük bir ölçüye sahiptir ki, tek bir uyarıcı nöron anında harekete geçmeye yeter ve birçok düşünceye domino taşı etkisi yaratır. Gerçek şudur ki aslında, her daim somut ve hatta doğru bir yanıt üretmeyi başaramazlar.

2Hayatları Bir Trajedi Olabiliyor


Böyle bi mevzudan sonra tabii ki hayal kırıklığı ve şaşkınlık yaşıyorlar. Çok ciddi derecelerde yetenekli bir kişi ya da çocuğa yaşamakta olduğu dünya her zaman harika ve basit değildir. Kimse onların sofistike beyinlerini ne biçimde kullanacaklarını anlatmaz, bu sebeple bilgi için arzu duyarlar ve fikir açısından ciddi seviyede üretirler. Aslına bakacak olursanız, yaşam, 180 seviyesinin de üzerinde bir IQ ya sahip olan insanlar için çok daha karmaşık olabiliyor. IQ’su 250 seviyesinde olan dünyanın en zeki adamını araştırın, hikayesinde de anlayabileceğimiz gibi, hayatları bir trajedi olabiliyor.

3Çok Zeki Olmak, Paradoksal Bir Hediye


Üstün zekalıların ciddi anlamda saygı gördüğü bir popülasyon yapısında yaşıyoruz. Eşi benzeri görülmemiş yeteneklere ve becerilere sahip insanlar tarafından adeta büyüleniyoruz, bir bilim, spor, sanat alanına hakim olabilen insanlara hayranlıkla bakıyoruz… O denli ki, anne ve babaların yüksek seviyeli IQ’ya sahip bir çocuk istemeleri hususunda bir noksan yaşamıyoruz. Bunun sebebi ise, yüksek zekanın aslında başarı ile eş anlamlı olduğuna dair inanışlar günümüzde hala mevcut.

4Parlak Başarılara Kesin Gözüyle Bakmak Ve Çocukları Bu Şekilde Yönlendirmek Çok Yanlış


Her şeyin yanında ufacık çocuklar da, inanılmaz IQ seviyelerine sahip olmanın bulunmaz bir nimet olduğu inancına kapılırlar. Herkes birbirinden daha zeki olma yarışı içindedir. Bazen aleni bazen ise içten içe… Yüksek IQ dan daha iyi bir şey olabilir mi? Çok çalışmadan sorgulandığımız her şeyden yüksek notlarla ya da takdir alarak geçiyor olmak. İlginçtir ki şöyle başlayalım, yüksek seviyelerde bir IQ ya sahip çocuk muhtemeldir ki okul hayatının erken dönemlerinde pek fark edilmez. Bu yapılan çalışmalar ve gözlemler sonucunda da artık öğretmenler, psikologlar ve bilir kişilerce tanınıp kabul gören bir gerçektir.

Yorum Yap