1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Cuma Gecesi Aktivitesi, İzlemeyenler İçin Dev Hizmet: IMDB’ye Göre En İyi 10 Türk Filmi

Cuma Gecesi Aktivitesi, İzlemeyenler İçin Dev Hizmet: IMDB’ye Göre En İyi 10 Türk Filmi

raw_imdb-kullanicilarina-gore-en-ozgun-7-film_577139243

Bu gece sizi aktivitesiz bırakmayalım dedik ve küçük bir araştırma yaptık. Evet, Netflix dizileri çok popüler biliyoruz; ama biz biraz yerli değerlerimizden bahsedelim diyoruz. Bugün dünyanın en büyük ve kapsamlı film değerlendirme veri tabanı IMDB’ye göre derecelendirmiş en iyi 10 Türk filmini sıralıyoruz. Cuma gecesi, mesai sonrası evde film keyfi yapacaklara duyrulur.

10 Ahlat Ağacı

Yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı, dram türündeki film 2018 yapımı. Filmde Doğu Demirkol, Hazar Ergüçlü, Murat Cemcir ve Bennu Yıldırımlar rol alıyor. Bu film Oscar’a da yabancı filmler kategorisinde aday gösterilmişti. Filmin konusu ise şöyle; doğduğu kasabaya dönüp yazdığı kitabı bastıracak parayı toplamaya çalışan fakat babasının borçlarıyla karşılaşan genç, akrabalarıyla ve iki imam ve bir yazar gibi bölge insanıyla dinin modern dünyadaki konumu hakkında bir dizi hararetli tartışmaya karışır. Babasının kumarından bıkan ve parasını çalanın babası olduğunu düşünen Sinan askere gider. Döndüğünde bambaşkadır durumlar.

9 Sarmaşık

Tolga Karaçelik’in yönettiği filmde adir Sarıbacak, Özgür Emre Yıldırım, Kadir Çermik, Osman Alkaş ve Hakan Karsak rol alıyor. 2015 yapımı film, “bir armatörün iflas edip ortadan kaybolmasının ardından, deniz hukuku gereği gemide kalmak zorunda olan ve hiçbir yere gidemeyen beş gemici ile bir kaptanın arasındaki hiyerarşik mücadeleyi” konu alıyor.

8Kış Uykusu

2014 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan film, yine Nuri bilge Ceylan yönetmenliğinde. Emekli olduktan sonra babasından kalan oteli işletmek üzere memleketine dönen eski bir oyuncunun hikayesini konu alıyor Kış Uykusu. Başrolde ise Haluk Bilginer yer alıyor.

7Yedinci Koğuştaki Mucize

7. Koğuştaki Mucize, Mehmet Ada Öztekin’in yönetmenliğini yaptığı; Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Celile Toyon, İlker Aksum, Mesut Akusta, Deniz Baysal, Yurdaer Okur ve Sarp Akkaya’nın başrollerini paylaştığı duygusal ötesi bir film ve listede 7. sırada yer alıyor. IMDB puanı ise 8.2.

6Pardon

2005 yapımı filmin, başrolünde yeni kaybettiğimiz Rasim Öztekin ve Ferhan Şensoy yer alıyor. Üç arkadaşın birlikte hiç beklemediği yargı sistemi sorunlarıyla karşılaşmasını konu alan film klasiklerden biri.

5Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu

Efsane halterci Naim Süleymanoğlu’nun hayatının anlatıldığı filmde Bulgaristan Türklerinin yaşadıklarının dünyaya Naim aracılığı ile anlatıldığını izleriz. Hollanda asıllı Türk oyuncu, Hayat van Eck’in başrolde yer aldığı filmin IMDB puanı 8.1.

4Bizim için Şampiyon

IMDb en iyi Türk filmleri arasında yer alan Bizim İçin Şampiyon, Bold Pilot isimli yarış atı ile ünlü olan Halis Karataş ve Begüm Atman’ın aşk öyküsünü anlatıyor. Aynı zamanda filmde Halis Karataş’ın jokey olması ve sayısız başarıya imza atması gösteriliyor.

3Babam ve Oğlum

Geldik listenin ilk üçüne. Çağan Irmak’ın yönettiği duygu yüklü filmi hala izlemeyenler varsa hatırlatalım. Filmde başrolleri Çetin Tekindor ve Fikret Kuşkan ikilisi paylaşıyor.

2Ayla

Kore’ye gönderilen tugayın içindeki askerlerden birisi olan Süleyman Astsubay’ın gece savaş meydanında annesi babası öldürülmüş küçük bir kız bulmasıyla başlayan ve İstanbul’a kadar uzanan bir hasret öyküsü Ayla adını filmin ana karakteri küçük kızdan alıyor.

1Dağ 2

2020 yılının en başarılı filmleri arasında yer alan Dağ II, teröristlerin ele geçirdiği Kuzey Irak’ta amansız bir mücadeleyi ve farklı siyasi askeri olayları konu alıyor. Listenin en başında yr alan filmin IMDB puanı ise 8.8.

Yorum Yap