1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Deja Vu Yaşıyor Olmanızın Bedeninize Dair Size Söylediği 6 Şey!

Deja Vu Yaşıyor Olmanızın Bedeninize Dair Size Söylediği 6 Şey!

kapak

Neredeyse herkes hayatının bir evresinde mutlaka bir zamanı yaşarken “Ben bunu daha evvel yaşamıştım” diye düşünmüşüzdür. Bu duruma literatürde Deja Vu denir. Nadir bir mevzu gibi görünüyor olsa dahi, insanların yüzde 60-80 oranı Deja Vu yaşmaktadır.

Deja Vu kimi bazı kültürlerde karmanın bir parçasıymış gibi görülse de aslına bakılırsa beynin işleyişindeki ufak bir anomaliden kaynaklıdır. Diğer taraftan Deja Vu’nun tersi bir durum da var ve bunun ismi Jamais Vu. Deja Vu, ne denli normal görünse de bazı zamanlar kişi için bir uyarı niteliği gösterebilir. Deja Vu hissettiğimizde vücudumuzun bize anlattığı 6 maddeyi sizler için derledik.

1Genç Olduğunuz Manasını Taşır


İlk Deja Vu hissi bireyde çoğunlukla 10 yaş ve altında görülüyor. Bunun yanında en sık meydana geldiği zamanlar 15-25 yaşları arasındadır. 25 yaştan sonrasında ise Deja Vu hissi gittikçe azalır. Yaşlılıkta ise kaybolduğu ifade edilir.

2Beyninizin Çalıştığını Söyler


Deja Vu deneyiminin birey yaş aldıkça daha az sıklıkta yaşandığını belirttik. Bu mevzuyu araştıran bilim insanları ise, bu hissin yaşla azalmasının aslında unutkanlıkla ilgili olmadığını buldu. Sonuçlar ciddi biçimde şaşırtıcıydı, bu sağlıklı bir zihnin göstergesiydi ve insanlar hatalı sinyalleri anlayabiliyor, Deja Vu duygusuna kapılmıyorlardı.

3Hafızanız Aslında Senkronize Olmayabilir


Deja Vu’nun bireyin hayatında aslında anıları hatırlama biçiminizle bir ilgisi olduğuna inanan uzman görüşleri de var. Bir anı daha evvelden yaşadığınızı düşünmek, belki de o anı cidden daha evvelden yaşadığınız manasını taşır ve belki de yalnızca hatırlayamıyorsunuz. Bu durum, gün içinde atladığınız ufak bir detay ya da ufak bir çocukken yaşadığınız bir şey olabilir. Hafızanızın aslında sizinle senkronize olmadığı manasını taşıyabilir.

4Bazı Durumlarda Deja Vu Sonrası Nöbet Yaşanabilir


Bir nöbetten evvel sizi uyarabilecek çeşitli zihinsel ve fiziksel işaretler vardır. İçlerinden biri de Deja Vu yaşamaktır. Eğer ki, nöbet geçmişiniz varsa, Deja Vu yaşıyorsanız dikkat etmeniz faydalı olur.

5Çok Yorgun Ve Stresli Olabilirsiniz


Pek çok insan yoğun stres içinde olduklarında veya yorgun hissettiklerinde her zamankinden farklı bir ruh durumu hissederler ve defalarca Deja Vu yaşayabilirler. Bu mevzu devam ederse, ciddi anlamda dinlenmeniz gerekir. Kendinizi rahatlatmak ve içinde bulunduğunuz stresinizi atmak adına çeşitli ve farklı yollar denemeniz önerilir.

6Sık Sık Deja Vu Yaşamak Kaygı Belirtisi Niteliği Taşır


Deja Vu, anksiyete tarzında kimi bazı problemleri daha da beter hale getirebilir. Eğer ki hayatınızda sık sık Deja Vu yaşıyorsanız ve kaygılı hissediyorsanız yardım almanız önerilir.

Yorum Yap