1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Depresyondaydık, Alışverişin Suyunu Çıkardık Diyenler, Kendinize Hâkim Olmanızı Sağlayacak Önerilerle Geldik

Depresyondaydık, Alışverişin Suyunu Çıkardık Diyenler, Kendinize Hâkim Olmanızı Sağlayacak Önerilerle Geldik

kapak

Impulse buying terimiyle tanışın, plansız, dürtüsel ve anlık gerçekleşen bir satın alma faaliyetidir. Günümüzde yaşanan tüketim çılgınlığında maalesef pek çoğumuzun düştüğü bu durum, bütçemizin en ciddi kara deliği. Bilhassa pandemi günleri yaptığımız online alışverişin haddi hesabı yok. Peki alışveriş baskısını kontrol etmenin yolu yok mudur arkadaş? Var efendim. İşte her alışveriş çılgınlığına düşen insana iyi gelecek birkaç ip ucu.

1Cüzdanınızda Mümkün Olduğunca Yeni Banknotlar Olsun


Yapılan çalışmalar, cüzdandaki banknotların temiz, yeni ve kaliteli oluşunun, harcama dürtümüz üzerinde ciddi anlamda etkili olduğunu ortaya koymakta. Yırtık, pis ve eski paralar insan üzerinde bir an evvel elden çıksın arzusu uyandırırken yeni banknotları saklamayı ediyoruz. Bunun diğer bir ifadesi de harcamaya kıyamamak olur tabi. Bu sebeple alış veriş dürtünüzü engellemeye çalışırken cüzdanda yeni banknot taşıma metodu gözle görülür bir yarar sağlayacaktır, bizden söylemesi.

2Erteleyin


Size güzel bir alış veriş çılgınlığı kontrol metodu daha, ertelemekten çekinmemek! Zor olduğunu biliyoruz ama siparişi tamamla demeden evvel bir saat beklemek araştırmalar neticesinde çok fark ediyor. Bu yaptığınız sayesinde alacaklarınız sizin için anlık bir yükselme mi yoksa ciddi bir ihtiyaç mı anlayabilirsiniz. Muhtemelen bu düşünme seansından sonra sepetinizdeki ürün sayısının azaldığını gözlemleyeceksiniz.

3Kredi Ve Banka Kartlarınızı Bazen Bilerek Evde Bırakın


Yine çalışmalar neticesinde görüyoruz ki, kredi ya da banka kartı kullanırken nakit para ile ödediğimiz zamanlara kıyasla para harcamaya biraz daha bonkör bakıyoruz. Ödemeleri nakit yaparsanız harcamanız gözler önünde olduğu için kısıtlanıyorsunuz. Kredi kartları ya da diğer banka kartları ise harcamalarımızı görmemizi zorlaştırdığı için bizi biraz daha fazladan harcama yapmaya itiyor aslında. Banka ve kredi kartlarını bilerek yanınıza almamak ciddi bir yarar sağlayacaktır. Denemeden bilemezsiniz.

4Üye Olmadan Alışveriş Yapmaya Çalışın


Bu sayede bilgilerinizi girmek aşamasında insanın tekrar düşünme süresi olur. Bu da bekleyin, erteleyin başlığının bir alt başlığı niteliği de gösterir aslında. Hele kart bilgilerinizi kaydeden siteler üzerinde ne olduğunu anlamadan parayı kaptırmış olacaksınız bizden söylemesi.

5Mağazaları Gezerken Naneli Sakız Çiğneyin


Garip geldi değil mi, sebebini söyleyince hak vereceksiniz. Mağazaların kendilerine has kokuları olur ve bu güzel kokular aslında sizi alış veriş çılgınlığına teşvik eder. Girdiğiniz mağazanın gıdıklayan kokusunda kim elindeki ürünü bırakmak ister ki, üzerinde düşünmüş ve nerede giyeceğinizin bile hayalini kurmuş oluyorsunuz hadi itiraf edin. Bu yüzden naneli sakız ile bu etkiyi yok edemek de en azından nötr noktasına çekebiliriz.

Yorum Yap