1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Dev Anlaşma İmzalandı! Discovery, Blutv’ye Ortak Oluyor!

Dev Anlaşma İmzalandı! Discovery, Blutv’ye Ortak Oluyor!

discovery-blutv

BluTV, Türkiye’nin ilk streaming şirketlerinden birisi. Dev bir anlaşmaya imza atan BluTV, ABD’li medya şirketi olan Discovery ile ortaklık kurma kararı aldı. Resmi açıklamaya göre ABD’li Discovery, BluTV’nin % 35 hissedarı olacak. Gerçekleştirilen bu stratejik ortaklık, BluTV platformunda Discovery’nin içeriklerinin yayınlanmasını da kapsıyor. Bununla birlikte Türkiye’nin içeriklerinin ülke dışına çıkacak olması ise olumlu sonuçlar doğuracakmış gibi görünüyor.

1Discovery, Blutv’nin Yüzde 35 Ortağı Oldu


Türkiye online platformları pazarına yeni bir oyuncu daha geliyor. Yapılan resmi açıklamaya göre BluTV’nin yüzde 35 ortağı, Discovery oldu. Gerçekleştirilen stratejik ortaklık, BluTV’nin yayın platformunda Discovery içeriklerinin de yayınlanmasını kapsıyor. Açıklamada anlaşmanın gerçekleşmesinin düzenleyici kurumların izni tabi tutularak, olduğu belirtildi.

Bu stratejik ortaklıkla Türk izleyicilerin de Discovery’nin global ve yerel markalarında bulunan tüm içerikleri ile birlikte Eurosport’un premium spor yayınlarını da BluTV’de izleyebilecekleri belirtildi.

2Türkiye İçerikleri Ülke Dışında Kullanılacak


Açıklamada söz konusu ortaklığın BluTV’ye daha çok yatırım yapma olanağı sağlayacağı ifade edildi. Ayrıca BluTV’nin popüler Türkçe içerikleri, uluslararası dijital yayın platformu discovery+’da yayınlanmak üzerde Türkiye dışında kullanabilecek.

Discovery EMEA Bölgesi Başkanı ve Genel Müdürü Kasia Kieli, söz konusu ortaklıkla ilgili olarak “Bu ortaklık, pazardaki çoklu kanal stratejimizi güçlendirerek, dünya çapında izleyicisi giderek artan güçlü Türk yapımlarına erişim sağlayacak. BluTV platformu üyelerinin, çok yakında istedikleri yerde ve zamanda Discovery içeriklerinin keyfini çıkarabilecek olmalarından çok memnunuz.” ifadelerini kullandı.

3Türkiye’de Pazar Payı Yüzde 43


Justwatch verilerine göre 2020’nin üçüncü çeyreği ile birlikte Türkiye streaming pazarında BluTV’nin pazar payı yaklaşık % 43 seviyesinde. BluTV’yi % 24 ile Netflix ve % 16 ile Amazon Prime izliyor.

Son dönemlerde özellikle pandeminin de katkısı ile streaming platformları, hızlı bir yükseliş içerisinde olan büyümeye devam ediyor. Netflix çok sayıda ülkede liderliği ele geçirirken, ek olarak Apple TV+, HBO Max, Disney+, Peacock ve Amazon Prime da geçtiğimiz yıl bu mecrada aktif olmaya başlayan platformlar arasında sayılıyor.

4Türkiye Streaming Pazarında Yeni Oyuncular


Türkiye streaming pazarına yeni yıl ile birlikte yeni oyuncular giriş yaptı. Gain Medya ve Exxen yeni giren platformlar arasında yer alıyor.

Yorum Yap