1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Dünyanın En İyi Üniversiteleri Belirlendi: Listede Türk Üniversiteler de Var

Dünyanın En İyi Üniversiteleri Belirlendi: Listede Türk Üniversiteler de Var

1557752127103

Dünyanın en önemli derecelendirme kuruluşlarından Times Higher Education, 2022 yılının en iyi üniversitelerini sıraladı. Listede ilk sıraları hep olduğu gibi İngiliz ve Amerikan üniversiteleri alırken daha alt sıralarda Türkiye’den de üniversiteler yer aldı.

199 Ülke Değerlendirildi

2010 yılından beri dünyanın en iyi üniversitelerinin belirlendiği listede 99 ülke ve 600’ün üzerinde üniversite yer aldı. Üniversiteler 2021 yılına göre değerlendirildi. Okullar, eğitim/öğretim, araştırma, atıf, uluslararası görünürlük ve endüstri geliri gibi kriterler göz önüne alarak listelendi.

2Dünyada İlk Beş

Dünya listesinin ilk sıraları yine şaşırtmadı. Listenin ilk sırasında Oxford Üniversitesi bulunurken, üniversiteyi; Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, Harvard Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Cambridge Üniversitesi takip etti.

3Türkiye’den Üniversiteler Var

Listeye farklı kategorilerde ve sıralamalarda yer alan Türk üniversiteler de mevcut. ‘Atıf’ alanında sırasıyla; Çankaya Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi yer alırken; Türkiye’de genel sıralama alanında listede sırasıyla Çankaya Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi yer aldı.

Yorum Yap