İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. En Az Fucking Köyü Kadar Tuhaf İsimli Ülkeler

En Az Fucking Köyü Kadar Tuhaf İsimli Ülkeler

Tuhaf İsimli Ülkeler

Avusturya’nın Fucking Köyü bu günlerde sakinlerinin şikayetleri ile gündemde. Köyün isminden dolayı çok fazla turist çekmesinden ve meraklı gözler altında yaşamaktan şikayetçi olan köy sakinleri, isim değişikliği başvurusunda bulundu. Amaçları sessiz ve sakin yaşamlarına hiçbir yabancı gözün baskısı altında olmadan yaşamaya devam edebilmek. Dünyada tuhaf isme sahip pek çok ülke var. Sizin için bu ülkeleri derledik.

1Kabartay Balkar Cumhuriyeti

Kuzey Kafkasya’da yer alan bu ülkenin nüfusu sadece 900 bin kişi. Oldukça küçük olan bu ülke farklı ismi ile Kafkasya’nın en ilgi çekici ülkelerinden biri. İsminin özel bir anlamı olmasa da dilimizde okunduğunda oldukça tuhaf çağrışımlar yapıyor.

2Abhazya

Adını bölge halkı olan Abhazlardan alan ülke aslında bize oldukça tanıdık. Ülkemizde yaşayan Abhaz nüfusu hiç de az değil. Ancak Abhaz’ların kendilerinin bir ülkesi olduğunu bilmeyenlerin sayısı bir hayli fazla. Gürcistan’ın Kuzey Batısında yer alan Abhazya’da 220 bin kişinin yaşadığı bilinmektedir.

3Yakutistan

Bu ülkenin bildiğimiz kadarı ile yakut ile bir alakası yok. Dünyada en büyük yüz ölçüme sahip özerk ülke olan Yakutistan’ın nüfusunun çoğunluğu bir Türk halkı olan Yakut’lardan oluşmaktadır. Rusya Federasyonu toprakları içinde yer alan bu özerk ülke, dilimizde zaman zaman Saha Cumhuriyeti olarak da anılmaktadır.

4Burkina Faso

Aslında bu ülke farklı ismiyle en çok bilinen ülkelerin başında geliyor. Batı Afrika’da yer alan bu ülkenin ismi, yerli dilinde “Onurlu İnsanlar” anlamına gelmektedir. Burkina Faso dünyanın en fakir ülkelerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır.

5Çuvaşistan (Çuvaş Cumhuriyeti)

Bu ülkenin adını duymadığınıza iddiaya gireriz. Rusya Federasyonu’nun federe bir cumhuriyeti olan bu ülke, Rusya’nın orta kesiminde yer almaktadır.

6Antigua ve Barbuda

İki ismi olan bu ülke, Chrsitop Colomb tarafında keşfedilen bir ülke olmasıyla oldukça özeldir. 1981 yılına kadar İngiltere yönetiminde olan ülkenin ana dili de İngilizcedir.

7Papua Yeni Gine

Yaşı yetenlerin eski bir reklam filminden hatırlayabileceği bu ülke Avustralya kıtasında bulunmaktadır. Tamamı adalardan oluşan ülke tropikal kuşakta yer almaktadır ve yıl boyunca aldığı şiddetli yağışlar ile bilinmektedir.

8Mikronezya

Papua Yeni Gine’ye komşu olan bu ülke adacıklardan oluşan oldukça küçük bir ülkedir. Başkenti Palikir olan ülke muhteşem doğası ile meşhurdur.

9Kribati

Adalardan oluşan bu ülke Büyük Okyanus’ta yer almaktadır. Bairiki şehrinin başkent olduğu ülkenin adı İngilizce ismi olan Gilberts Adalarından gelmektedir.

Yorum Yap