1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Eskiden Dergiler Vardı: TikTok Çocuklarının Bilmediği Bir Dönemin En Popüler Gençlik Dergileri

Eskiden Dergiler Vardı: TikTok Çocuklarının Bilmediği Bir Dönemin En Popüler Gençlik Dergileri

Girls-Reading-Magazines-on-Bed

Eskiden dergiler vardı! İnternetin neredeyse 1 evden birinde tesadüfen bulunduğu, gençlerin hala bir şeyler okuduğu ve akşamları TV karşısında dizi takip etmenin hala en iyi seçenek olduğu dönemlerden bahsediyoruz. İşte o zamanlar özellikle ergenliğin doruklarındaki genç kızlarımız için kült olmuş bazı dergiler vardı. Bugün biraz geçmişe gidip anıları tazeleyelim bakalım.

1Salsa

i ge

80’ler gençleri için müzik ve özellikle yabancı müzik çok şey demekti. Tam da o zamanlarda Avrupa ve Amerika tarzında gençlik dergileri çok popüler olmuştu. Uzun yıllar sonra takvimler 2000’lere gelince dergi furyası yeniden başlamış ve gençler arasında ulaşılabilir dergiler çok popüler olmuştu. İşte onların en çok satılanı Salsa, Milliyet gazetesi ile haftada bir kez veriliyordu. Haftada bir kez veriliyor olması içerik sayısını azaltsa da elden ele gezen bir vazgeçilmezdi zamanında.

2Trendy

Salsa dergisinin güçlü bir rakibi olan Trendy, tıpkı rakibi gibi her hafta Hürriyet gazetesi ile birlikte veriliyordu. Sonraları ise ayrı satılmaya başlandı. Varlığı daha uzun süre devam eden bu dergi geçtiğimiz yıl sessizce yayın hayatını noktalamış. Dönemin bol bol poster veren dergilerinden biri olan Trendy, Salsa’dan daha fazla müzik içeriğine yer vermesiyle ayrılıyordu.

3Blue Jean

Gençliğe yönelik müzik dergilerinin en efsanesi Blue Jean 1987’den bugüne varlığını koruyan en başarılı yayınlardan biri. Herhangi bir gazeteden bağımsız satılan bu dergiyi zamanın gençleri özellikle posterler ve ilgi duydukları yabancı şarkıcıların şarkılarının sözlerinin yayınlandığı şarkı sözleri sayfaları için alıyordu. İnternet mi var iki saniyede şarkı sözleri bulup çevirelim!

4Hey Girl

Genç kız dergisi denilince ilk akla gelenlerden biri olan Hey Girl, ergenlik ateşinde kavrulan kızlara aşk, moda, sağlık ile ilgili yararlı bilgiler veren bir dergiydi esasında. Hoşlandığınız çocuğu etkilemenin yollarını paragraf paragraf anlatıp öpüşmeyle ilgili masum testleri de es geçmezdi elbette. İnanmazsınız ama dergi hala yayına devam ediyor şimdilerde.

5Bilboard

2010 yılında ani bir kararla yayından kaldırılan dergi şüphesiz dönemin popüler müzik dergilerinden biriydi. Orijinali Amerikalı olan bu dergi hemen hemen tüm dünyada ülkelere adapte edilip yayınlanıyordu. Türkiye versiyonunda da bol bol röportaj bulmak mümkün oluyordu.

6Go Girl

Hey Girl ile rakip olabilecek ve isim olarak da hayli(!) benzer bu dergi biraz daha küçük yaştaki kızlara hitap ediyordu. Yine eğlenceli testler, minik minik bilgiler içeren dergi yayın hayatında geçtiğimiz bir kaç sene içinde veda etti ama tam tarihini bilemiyoruz.

Yorum Yap