1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Evde Diyet Yapmanın En Kolay Yöntemi: Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

Evde Diyet Yapmanın En Kolay Yöntemi: Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

kapak

Günümüzde kilo vermek için çok sayıda yöntem uygulanmakta ve bu yöntemlerin hangilerinin sağlıklı hangilerinin sağlığa zararlı olduğu doğal olarak tartışma konusu haline gelmekte. Bizde son dönemde popüler olan evde diyeti kolaylaştıran aralıklı oruç hakkında merak ettiklerinizle ilgili bir yazı derlemeye karar verdik. Gelin bakalım aralıklı oruç ile zayıflamak mümkün mü? Sağlığa bir zararı var mı?

1Aralıklı Oruç Nedir?


Aralıklı oruç diyeti, metabolizmayı çalıştırarak, vücudun belli bölgelerinde biriken yağın kaybedilmesini sağlayan, hızlı bir kilo verme yöntemidir. Popüler diyetler arasında sayabileceğimiz aralıklı oruç, diğer diyet yöntemlerinden farklı olarak belirli saatlerde hiçbir şey tüketmemeyi öngörüyor.

2Aralıklı oruç Nasıl Yapılır?


Aralıklı oruç diyetini bildiğimiz oruçtan ayıran fark, hangi saatlerde yemek yediğimize odaklanması ama bu saatlerde su ya da kalorisi olmayan asitsiz içeceklerin tüketimine izin vermesi diyebiliriz. Dünya genelinde IF diyeti olarak anılan aralıklı oruç diyeti, ünlüler arasında da sıklıkla uygulanır.

Farklı versiyonları bulunan aralıklı oruç diyetinin prensibi, uzun süre aç kalmak üzerine kurulu. Ancak bu durum yanılsamaya sebep olmasın. yemek yenilen zaman dilimlerde de ne yenilip, içildiğine dikkat edilmeli ve özellikle hazır gıdaların tüketiminden uzak durulmalıdır.

35-2 Aralıklı Oruç Diyeti


Haftanın yalnızca 2 günü sadece 500 kalori alacak şekilde beslenmelisiniz. Bunun dışında kalan günler, normal beslenmenize devam edebilirsiniz. Bu iki gün belirlenirken, birbirini takip etmeyen günleri tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Araya bir iki gün koyarak, uygulayabilirsiniz.

416-8 Aralıklı Oruç Diyeti


Bu diyette ise 1 gün içerisinde sadece 16 saat oruç tutmanız gerekiyor. Yemek yemek için tercih edilmesi gereken saat aralığı 12.00 ile 20.00 arasında olmalıdır. Bu 8 saatlik zaman aralığına sadık kalınmalı ve düzenli olarak uygulanmalı. Yemek yemediğiniz zaman dilimlerinde su, çay ya da kahve tüketebilirsiniz. Elbette şekersiz olmasına dikkat etmelisiniz.

5Aralıklı Oruç Diyetinde Uyulması Gereken Kurallar


Aralıklı oruç diyeti uygularken, sağlıklı bir şekilde kilo vermek için mümkün olduğunca doğal gıdalar tüketilmelidir. Özellikle işlenmiş ve şekerli gıdalardan uzak durmalısınız. Aksi takdirde aralıklı oruç diyetinin pek faydasını görmeyebilirsiniz. Egzersiz ile zayıflama sürecini hızlandırabilirsiniz. Aralıklı orucun yan etkileri ise baş ağrısı, yorgunluk ya da güçsüzlüğe neden olması şeklinde sıralanabilir.

Yorum Yap