1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Evdeki Nemi Yok Edip Havayı Temizleyen 10 Mucize Bitki

Evdeki Nemi Yok Edip Havayı Temizleyen 10 Mucize Bitki

image-2-1-1024x576

Evdeki nem, zamanla duvarları kaplayıp rutubete sebep olmakla kalmaz ev sakinlerinin sağlığını bozacak noktaya da gelebilir. Bu sebeple iyi bir havalandırma sistemi ile nem problemini çözmek çok önemlidir. Evdeki nemi azaltmanın bir yolu da bitkilerden faydalanmaktır. İşte evdeki nemi azaltarak daha sağlıklı bir hava solumanızı sağlayan 10 mucize bitki.

1İngiliz Sarmaşığı

Nemi çok seven bu sarmaşık türü saksıda yetişen bir bitki. Evin en nemli odasına koyarak tüm fazla nemden kurtulmak mümkün.

2Yelken Bitkisi

Amerika’nın bazı bölgelerine özgü tropikal bir bitkinin diğer ismi de barış zambağı. Rüzgara pek dayanıklı olmayan bu tür ev içinde büyütmeye çok uygun. Fazla ışığa da gerek duymayan, iki haftada bir su verilmesi yeterli olan yelken bitkisi odadaki fazla nemi dengeliyor.

3Boston Eğrelti Otu

Hem havadaki nemi alıyor hem de kimyasalları filtreleyerek doğal bir hava temizleyicisi olarak göre görüyor. Tam bu sebeple her evde mutlaka bulunması gerek diyoruz.

4Nane

Evde yetiştirilebilen ve sıklıkla besinlerde kullanılan nanenin evdeki fazla nemi hapsettiğini biliyor muydunuz? Her türlü ortamda büyüyebilen nane, hem saksıda hem toprakta en kolay bakılabilenlerden.

5Dua

Yavaş yavaş büyüyen bu çiçek çeşidi farklı türleriyle zebra ya da pregerya olarak da  biliniyor. Bu bitki öyle çok nem seviyor ki banyoya bile koyabilirsiniz.

6Orkide

Orkideler görünüşleriyle tüm kadınların kalbini çalan en kıymetli çiçeklerdendir. Evde yetiştirmesi çok da zor olmayan bu çiçek fazla su istemez ancak doğru ışık önemlidir. Fazla nemi yalayıp yutabilir kabiliyettedir.

7Palmiye

Palmiye bitkisi, banyoda nem seviyesini kontrol etmeye ve küflenmeyi uzak tutmaya yardımcı olmak için mükemmel bir seçimdir. Bu bitkiler yaprakları aracılığıyla fazla nemi emer.

8Draçena

Çok güzel beyaz ve pembe rengiyle ve mis gibi kokusuyla sevilen çiçekli bitkilerden biri olan draçena, toprakta fazla uzayabiliyor. Ancak saksıdayken sınırlı uzunlukta kalan bitki fazla nemi de alıyor, havadaki kimyasalı da temizliyor.

9Kurdele Bitkisi

Formaldehit ve ksilen gibi evde yaygın olan hava toksinlerini ortadan kaldıran bitki ev ortamında orta derecede ışıkta rahatlıkla kullanılabilir. Evdeki nemi dengelemek adına iyi bir öneridir.

10Hava Karanfili

Tam nemli bölge bitkisi olan hava karanfili özel hücreleri sayesinde üzerinde biriken suyu kolaylıkla emebilir. Evde de tercih ederek nemden, rutubetten evinizi koruyabilirsiniz.

Yorum Yap