1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Gelecekten Fırlamış Gibi Görünüyorlar, Çok Şaşıracaksınız

Gelecekten Fırlamış Gibi Görünüyorlar, Çok Şaşıracaksınız

Dijital-illüstrasyon-Nedir-Ne-icin-kullanılır-illustrator-nedir-3dmadmax-1

Yetenekli tasarımcı unalaum oldukça etkileyici çizimler yapıyor. Paris, Fransa’dan olan tasarımcı Instagram hesabını kapattığı için takip edilemiyor fakat çalışmaları göz dolduruyor.

1İllüstrasyon Nedir?


İllüstrasyon aslen Fransızca kökenlidir. Aslen gördüklerimizin abartılması ve hayal gücüyle eklemeler yapılmasına dayanan bir prensibi vardır. Bilinen ilk illüstrasyon örneği yüzlerce sene evvelsine dayanır. Bu sanat sürekli kendini güncellemiş ve geliştirmiştir. Günümüzde illüstrasyonlara mesaj verme amacıyla çokça rastlamaktayız.

2İllüstrasyon Türleri


Kullanım alanlarına göre illüstrasyonlar üç başlıkta kategorize edilebilir: reklam illüstrasyonları, yayın illüstrasyonları, bilimsel ve teknik illüstrasyonlar. Reklam illüstrasyonları bir hizmeti tanıtma amacı güder. Moda illüstrasyonlarını da kapsar. Yayın illüstrasyonları gazete ve dergilerdeki açıklamalara eşlik eder. Tasarımı yapmakla görevli illüstratör kesinlikle metin içeriğini bilmek zorundadır. Bilimsel ve teknik illüstrasyonlardaysa Tanımlayıcı olabilmesi ve öğreticiliği değerlendirme kriteri olmaktadır. İç dekorasyon veya mimariye kayan tasarımlarda üç boyut etkisi verilirken bilgisayardan yararlanılabilir. Aşağıda bazı başarılı illüstrasyon örnekleri verilmiştir.

3Babylon Sahil


Tasarımcısı Deniz Damar’dır. GMK tarafınca ödüllendirilmiştir. Eğlencenin, müziğin ve denizin hâkim olduğu temasına çok uygun renklendirme ve çizgileri mevcut. Markadan bağımsız olarak duyguları alabildiğimiz bir görsel olmayı başarmış.

41 Sinop 20 Çocuk


Tasarımcısı Emel Karadeniz’dir. SİNOPALE (Uluslararası Sinop Bienali)’ne hazırlanmış bir çalışmadır. GMK tarafınca yılın en başarılı işlerinden görüldü. Basit bazı çizimlerden fazla anlam çıkarılabilecek çalışmalar yapmak illüstrasyon sanatında saygı gören bir eylemdir. Kendisinin bu çizimi 36. Grafik Tasarım Sergisi’nde sergilenmiştir.

5Zorbalık


Tasarımcısı Uğur Altun’dur. Minty Kitap için tasarlanan bu çalışma detaylarla doludur ve çizim tekniği olarak çok başarılı bulunmuştur. İnce elenip sık dokuyarak işlenmiş detaylarının yanında kullanılan renklerin insanı ferahlattığı hissedilir.

6Yaratıcılık Bulaşıcıdır / Kristal Elma


Tasarımcısı Mehmet Saydan Çelik’tir. 2017 Kristal Elma Festivali’ne yönelik bir projedir. Renklerin çok canlı kullanıldığını görürüz. Çizim olarak da çok başarılıdır. Özellikle fikren bunu çok yaratıcı buluyor ve tasarımcımız Mehmet Saydan Çelik’e başarılarının devamını diliyoruz.

7Hello From Adana Ve İzmir Letterpress Kart


Tasarımcısı Tuğrul Peker’dir. Sade çizgilere şık boyutlar kattığı tasarımında İzmir ve Adana’nın çok başarılı bir karakterizesini görüyoruz. Kullanılan renkler dolayısıyla hem çok şık hem de çizgilerinin doğru kullanımıyla çok zarif gözüküyor.

8İllüstrasyon Araçları Nelerdir?


Saydam, ince düz yüzeyli kağıtlar taslak çalışmalar için kullanılır. Pelür ve eskiz kağıtları da taslak için kullanılabilir. 150 – 300 gr/m2 arasında kalın kesimli kağıtlar illüstrasyon çalışmalarında kullanılır. Resim kağıtları kendi içinde üçe ayrılmaktadır: 1. Kalın grenli (gravür ve suluboya için) 2. Düz yüzeyli sıcak preslenmiş ve 3. İnce grenli soğuk preslenmiş. İyi iş çıkarabilmesi açısından samur kılından fırça kullanılır. Bu fırçalar düzgün muhafaza edildiği ve temizlendiği takdirde yıllarca kullanılabilecek kadar uzun ömürlüdürler. Yassı şekle sahip fırçalarla geniş yüzeyler çalışılırken yuvarlak fırçalarla ayrıntılar çalışılır. 0 numaradan 20 numaraya kadar ihtiyaç dahilinde kullanılacak boyutlandırması vardır.

Yorum Yap