1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Gerçekten İletişim Kurabiliyor Musunuz? Bu Adımlar Yoksa Kendinizi Kandırıyorsunuz!

Gerçekten İletişim Kurabiliyor Musunuz? Bu Adımlar Yoksa Kendinizi Kandırıyorsunuz!

13-2

Teknoloji hayatımızdaki iletişimi kolaylaştırırken, biz ise eğilimlerimizle zorlaştırıyoruz. İletişim kurmanın asıl anlamı neredeyse unutuldu. En iyi yapmamız gereken şeyin artık ustalık gerektiren bir eylem halini alması ne acı. İletişim kurmak özveri de isteyen bir süreçtir. Bu yolda size rehber olabilecek birkaç adımı derledik.

1Sayılı Davranın


Sizin gösterdiğiniz saygı, aslında kendi saygınlığınızı da ifade ederKişi kendine saygı duyuldukça, saygı duymayı öğrenir. İki kişinin birbiriyle saygı tabanlı kurduğu her iletişim sağlıklı neticelenir. Saygılı iletişim ise bilhassa emir kipli cümlelerden kaçmayı gerektirmektedir. Rica cümleleri kullanmalısınız.

2Karşınızdakini Olduğu Gibi Kabullenin


Çevrenizdeki her canlı, sizin eğilimlerinizi göstermek zorunda değil. Talep etmekte istediğiniz şeyi almakta ısrarcıysanız, karşıdaki de bu eğilimi göstermek isteyebilir, bunu unutmayın. Bu durum ancak iletişimsizlikle netice verir. Karşınızdaki kişiden beklentileriniz olmamalı, varsa da en az seviyelerde tutulmalı. Sürekli bir beklenti içerisinde olduğunuz biriyle sağlıklı bir iletişim kurmanız pek de olası değil.

3Dinlemeyi Öğrenin


İletişimde en az iki kişinin gerekli olduğunu biliyorsunuz. Bu iki kişinin de aktif olmadığı bir iletişim türü, iletişim sınıfına girmez, yoktur. Duymak ile dinlemenin farkını sorgulamanızı istiyoruz. Yapacağınız etkin bir dinleme, karşınızdakilerin sizin söylediğinizi anlayıp anlamadığını da size söyleyecektir. Onun ne istediğini, neler söylediğini gerçek anlamda anlamaya çaba gösterin. Bu yaptığınız sadece karşıdakine değil, kendinize de fırsat vermektir.

4Onaylamaktan Çekinmeyin


Her şeyi onaylamaktan tabi ki bahsetmiyoruz. Ama karşınızdakinin eğer söylediklerinin bir bölümü bile doğruysa bunu ifade etmek, ortamı da ılımlı hale getirecektir.

5Karşınızdakinin İlgilendiği Konulara Dikkat Edin


İletişim konunuz karşınızdaki kişiyi de ilgilendirmeyecekse ne sebeple o kişiyle iletişim kurasınız ki. Tekrar ediyoruz, iletişim en az iki kişiyle olur ve her iki taraf da aktif olabilmelidir.

6İlgilenin


İlgilenmek sadece hasta bakmak değildir, karşınızdakinin de konuya dahil olmasını sağlayın.  “Sen” zamirini yegâne tenkit cümleleriniz için kullanmaktan kaçının. Karşınızdaki insanın da “ben” diye başlayan cümleler kurması yolunu açın.

7Ortak Özelliklerinizi Bulmaya Çalışın


Ortak noktalar, keyifli bir iletişim için en kullanılası malzemelerdir. Ayrıca karşınızdakini de heyecanlandırır, duruma daha çok ortak eder. Özel şeyler paylaşabilmeniz yolunda önemli bir adım atmış olursunuz.

8Dürüst Olun, Doğrulardan Şaşmayın


Gerçek bir iletişimde yalana yer yoktur. Eğer karşınızdaki kişi doğruları kaldıramaz gibi kendinizi kandırıyorsanız bundan da vaz geçmelisiniz. Her şeyin şifresi kullandığınız üsluptan geçer. Klişedir ama doğrudur, söyleyeceğiniz her yalan muhtemelen bir başkası için zemin hazırlar. İletişimi hepten mahveder.

9Empati Kurmayı Öğrenin


Her söylenen söz, her kullandığınız mimik, karşıdaki insanın gerek ruh durumu gerek yaşı gerekse yaşanmışlıkları açısından farklı anlamlara gelebilir. Doğru bir iletişim için empati şarttır. Empati, o kişi ile duygudaş olmayı gerektirir. Karşınızdakinin rolüne girin, onun bakış açısını görün, onun yerine olaylara onun gözlerinden bakın. Karşınızdakinin hayat rolünde kısa süre kalın, ardından bu rolden çıkarak kendi iç dünyanıza geri dönün. Gerçek iletişim, karşılıklı olarak kişilerin birbirini anlamasını şart koşar ve anlamanın en önemli adımlarından biri kesinlikle empatidir.

10Sabırlı Olun


Karşınızdaki kişiye dair bir sorun olduğunda veya karşınızdaki kişi nedeniyle iletişiminizde bir kopukluk durumu meydana geldiğinde telaşlanmayın, biraz sessiz kalmaya çalışın, sükûnet içerisinde o sorunun geçmesini bekleyin. Buna sabır diyoruz. Saldırgan bir tutum, mutlaka bir tepki vermeye çabalamak iletişimi tamamen koparabilir, iki tarafa da yıpranma yaratır.

Yorum Yap