1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Gözlerinize İnanamayacaksınız! 24 Yıl Bu Adayı İnşa Ettiler!

Gözlerinize İnanamayacaksınız! 24 Yıl Bu Adayı İnşa Ettiler!

Establishing shot of the Lagoa das Sete Cidades lake taken from Vista do Rei in the island of Sao Miguel, The Azores, Portugal. The Azores are a hidden gem holiday destination in Europe.

Catherine King ve Wayne Adams’ın üzerinde 24 sene çalışarak inşa ettiği bu adaya inanamayacaksınız. Çift, projeyi bitirdikten sonra Vancouver açıklarındaki yüzen adanın üzerinde yaşamaya başladılar!

1Ev Alamayacaklarını Düşünüyorlardı


Catherine King ve Wayne Adams ekonomik durumlarının bir ev satın almaya hiçbir zaman yeterli olamayacağını düşünüyorlardı. King ve Adams ciddi ve çılgınca bir karar aldılar, bir ada inşa edeceklerdi.

2Tekneyle 45 Dakika

Lightning storm

Çift bu kararı alıp üzerinde çalışmaya başladı ve 2015 senesinde tamamlamayı başardılar. Yapımının 24 yılda bittiğini bildiğimiz bu adaya “Freedom Cove” ismini vermeyi uygun bulmuşlar. Vancouver’a tekne kullanarak 45 dakikada varılabildiği biliniyor.

3Sürdürülebilirlik İlkesiyle Yaşanıyor


Küçükten büyüğe her detayının el emeği olduğu bu adanın birçok bölümü var. Tam 12 bölümden meydana gelmiş olan bu yüzen ada, yaklaşık 500 ton ağırlığa sahip. Sürdürülebilir bir hayat tarzı benimsenmiş olan yüzen adada yaşam alanları ve daha birçok şey var. Mutfak, atölye, deniz feneri, sanat galerisi, hatta ve hatta bir adet dans pisti bile mevcut.

4Çekiç ve Testere İle Yapıldı


Catherine King ve Wayne Adams çifti el emeği bölümleri ve parçaları yaparken çekiç ve testere gibi aletleri kullanmış. Düşünebiliyor musunuz, elektrikli aletlerden yararlanılmamış. Sürdürülebilirlik diye boşa belirtmediğimizi anlayacaksınız ki, güneş panelleriyle adaya elektrik üretiliyor. Çift King ve Adams seraya ekip biçtikleri meyve ve sebzeleri, bir de çevreden tuttukları balıkları tüketerek besleniyorlar. Great Big Story’nin bu ilham alınası başarı öyküsünü konu alan bir belgesel tadında videosu mevcut. Merak edenlere önerebiliriz.

5Kendi Adasını Yapan Sadece onlar Değil


Richart Sowa isimli mimar da bu iş için kollarını sıvamıştı. 8 yılını çılgın projesi için veren Sowa inşada 150 bin plastik şişe kullandı. Üstelik tamamen kendi kendine yeten bir yaşam alanı oluşturdu. Adeta bir ekolojik cennet olan bu adada Richart Sowa, Facebook’tan tanışmış olduğu eski model Jodi Bowlin ile birlikte yaşamayı tercih etti. Sowa bir vejetaryen ve adasında birçok sebze yetiştiriyor. Diğer alternatiflere ulaşmak için markete gidebileceği yine şişelerinden yapmış olduğu bir salı da var!

Yorum Yap