İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Guinness Rekorlar Kitabına Giren Türkler

Guinness Rekorlar Kitabına Giren Türkler

maxresdefault

Guinness Dünya Rekorları en çok satan kitap serisi dünya rekoruna sahiptir. Bir referans kitabıdır. Doğanın aşırılıkları ve insanların bu süreçte kırdıkları ilginç rekorları barındırır. Bu yazımızda ülkemizden bu rekorlar kitabına ne gibi katkılar olduğuna bakacağız.

1Metin Şentürk


1987-1988 yılında konservatuvarı bitirmiş olan Metin Şentürk, otomobil ile ulaştığı hızla “Dünya Görme Engellilere ait Sürat Rekoru” nu kırarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmıştır.

2Nizip’in Melodika Takımı


Gaziantep’e bağlı olan Nizip ilçesinde 664 öğrenci aynı anda melodika çalarak ”Dünyanın en kalabalık melodika korosu” şeklinde Guinness Rekorlar Kitabı’na geçmiştir.

3Türk Telekom İftar Yemeği


81 ilde 20 bin 715 çalışanının katılımıyla kazanılan bu Türk Telekom rekoru ise ‘’Birden çok noktada, dünyanın en kalabalık iftarı’’ şeklinde oldu.

4Akın Gökyay


90 ülkeden toplanan 412 satranç takımına sahiptir. Guinness Dünya Rekorları’ndan sertifika almıştır.

5Namık Ekin<


Kendisi emekli SAT (Su Altı Timi) komandosudur. Su altında 24 saatte 34 bin 800 metreden daha fazla yüzdüğü kaydedildi ve bu şekilde Guinness dünya rekorunu kırdı.

6Bağcılar Gelinlik Firması


Hanımların dikkatini çekecek bir rekor Bağcılar’dan geliyor. Bağcılar’daki bir gelinlik firması tarafından dikilmiş olan ve 45 bin 24 adet swarovski taşı bulunan gelinlik, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

7Adana Güney Rotary Kulübü Üyeleri


Adana Güney Rotary Kulübü üyelerinden gelen rekor, Adana’da Portakalâ Çiceği Karnavalı’nda evvelsinde Japonya’ya ait olmuş dünyanın ‘en büyük barış resmi mozaiği’ başlıklıdır.

8Elif Kocaman


“Dünyanın en kısa kadını” rekoruna sahiptir.

9Sultan Kösen


”Dünyanın en uzun adamı” rekoruna sahiptir. İstanbul’da ”Guinness Rekorlar Kitabı 2011’in tanıtımı için Elif Kocaman ile bir araya geldikleri güzel bir görüntüleri vardır.

10Aydın’da Yöresel Kıyafetli Efeler


Forum Aydın Merkezi’nin öncülüğünce gerçekleştirilmiş olan bir organizasyonla bir araya gelen yöresel kıyafetli efelerimiz Guinness Rekorlar Kitabı’na bu şekilde girmiştir.

11Kuşadası Profesyonel Aşçılar Derneği


Açık Büfe Yemek Festivali Kuşadası Profesyonel Aşçılar Derneği tarafından düzenlendi ve bu açık büfede bin yirmi sekiz çeşit yemek yer aldı. Bu şekilde Guinness Rekorlar Kitabına girmeye hak kazanıldı.

12Bayrampaşa Belediyesi’nin Hazırladığı Kazak


45 metre genişliğinde, 18 metre enindedir. 30 günde tamamlanmış olan kazak Bayrampaşa Belediyesi tarafından yaptırılmıştır ve üzerinde 45 kişi çalışmıştır.

13580 Öğrenciden Dev Grafiti


Türkiye genelinde dağılımlı 9 üniversiteden toplam 580 öğrencilik bir takım tarafından yapılmıştır. 760.28 m2 alanına sahip dev bir grafitidir söz konusu olan.

14Konya’da Çanta Firması


6 metre 30 santimetre boyunda üretilen çanta aynı zamanda 900 kilo ağırlığındadır. Tanıtımının yapılması ardından Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı.

15Mehmet Özyürek


“Dünya Altın Burun Şampiyonu” olarak Guinnes Rekorlar Kitabında yerini alan Özyürek 8,8 cm uzunluğunda buruna sahip.

16Mehmet Gedik


-9 derecelik soğuklukta buz doldurulmuş olan bir küvette 51 dakika boyunca kalarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Kendisi aynı zamanda milli maraton yüzücüsüdür.

17Ankara’da Hazırlanan Döner


Özel olarak hazırlanmıştır. 5 metre yüksekliğindeki ocağa takılarak yapılan 1198 kilogram döner Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmıştır.

18Murat Aksu


ABD’de düzenlenmiş 2010 tarihli Geleneksel Türk Festivali’nde ‘’Dünyanın en uzun boylu şiş kebabı’’ nı yaparak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir.

19Kayseri’nin Sucuğu


1740 kilogram ağırlığında ve tek parça üretilmiş sucuk, ”Dünyanın en büyük sucuğu” şeklinde Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

20Şahika Ercümen


Avusturya’nın Weissensee Gölü’nde kırılmış bir rekordur. Buzun altından 110 metrelik mesafeyi geçerek buzaltı yatay dalış rekorunu milli kadın dalgıcımız kırmıştır.

Yorum Yap