1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Gülmek Her Çağın İhtiyacı: İşte 3700 Yıllık Dünyanın İlk Gülücük Emojisi

Gülmek Her Çağın İhtiyacı: İşte 3700 Yıllık Dünyanın İlk Gülücük Emojisi

en eski gülücük emojisi

X, Y ve Z kuşağı yazışmalarda en çok hangi emojiyi kullanıyor diye merak edilip yapılan araştırmalarda bir numarayı hep  ‘gülücük’ emojisi alıyor. İçimiz kan ağlasa da gülüp geçiyoruz yani sanal alemde. Neyse acitasyona gelmedik, gülmeye geldik. Şimdi ise tarihten bir gülücük emojisi karşılıyor bizleri. 3700 yıllık matarada yer alan gülücük hem yoğun ilgi görüyor hem de gülümsetiyor doğrusu.

14 Yıl Önce Bulundu

en eski gülücük emojisi

Gaziantep’in Karkamış Antik Kenti’nde yapılan kazılarda 4 yıl önce bulundu emojili matara. Üzerinde gülücük sembolü yer alan tek kulplu matara 3700 yıllık bir tarihi eser. Dünya üzerinde üzerinde böyle bir emoji yer alan daha eski bir parça yer almıyor.

21 Ayda 10 Bin Kişi Ziyaret Etti

Restorasyon çalışması tamamlandıktan sonra Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başlayan eser, 1 ay içinde yoğun ilgi topladı. Sosyal medyada paylaşılmasıyla hayli şaşıran takipçiler, gerçek halini görmek için müzeye akın etti. Gülücük emojili bu matara bir ayda tam 10 bin müze ziyaretçisi tarafından seyredildi.

3Tarihte de Kullanılıyormuş

Özellikle topraklarımızdan böyle bir eser çıkması hayli şaşırttı ziyaretçileri. Şimdilerde 7 den 70’e herkesin kullandığı emojiler meğer tarihte de yoğun olarak kullanılıyormuş. Gülmek ve gülümsetmek üzere kullanılan bu emoji amacına ulaştı diyebiliriz. Yüzyıllar sonra bile bakıp gülümsüyoruz baksanıza.

Yorum Yap