1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Güney Kore’nin Yükselişi: K-Pop Ne Değildir?

Güney Kore’nin Yükselişi: K-Pop Ne Değildir?

Güney Kore’nin Yükselişi: K-Pop Ne Değildir?

Güney Kore, 1970’li yıllardan beri ekonomik anlamda en çok gelişen ülkelerin başında gelmektedir. Özellikle teknoloji alanında oldukça önemli atılımlar yapan Güney Kore, son yıllarda kültürel olarak da tüm dünyada kendinden söz ettirmeyi başarmıştır. Hayatımıza “Gangnam Style” şarkısı ile giren Güney Kore üretimi K-Pop akımı da yerini sağlamlaştırmaya devam etmektedir.

K-Pop aslında bir hayat tarzı olarak tanımlanmaktadır. K-Pop idolleri şarkılarının yanı sıra, aşırı disiplinli hayatlarıyla da dikkat çekiyor. Adeta bir endüstri haline gelmiş olan K-Pop akımının içinde yer almak için çok küçük yaşlardan itibaren özenle eğitilen gençlerin hayatına gıpta ile bakılıyor. Son yıllarda bazı şarkıcıların ölümleri ile de gündemde olan bu kültürün içindeki bazı çarpıklıklar da gözler önüne serildi. Bu ölümlerin endüstri içindeki gereksiz disiplinin sebep olduğu yeme bozukluğundan kaynaklandığı düşünülmektedir.

K-Pop müzik grupları kısa sürede gençleri etkisi altına almayı başardı. Bu durumda elbette yürütülen yoğun internet kampanyaların da etkisi var ancak grupların seçtiği şarkılar, giyimler, imajlar, görsel şovlar ve sahne performanslar da oldukça ilgi çekiyor.

Aileler Endişeli

Aileler Endişeli

Tam olarak ne olduğu anlaşılmadığı durumlarda, özellikle de aileler arasında K-Pop fırtınası, oldukça endişe yaratmaktadır. Özellikle internette sıklıkla dolaşan “K-Pop cinsiyetsizlik algısı yaratıyor” ya da “K-Pop olumsuz etki yaratıyor” haberleri de bu endişeyi körüklüyor. Kültürel olarak deformasyona sebep olduğu da sıklıkla dile getirilen bu kültürün özellikle 11-18 yaş grubu üzerinde oldukça etkili olduğunu söylemek mümkün.

Elbette sadece endişe etmek, sorunların çözümü için yeterli değil. Bu yaş aralığındaki çocukların zaman zaman başkalarına özenmesi ve özendiklerini taklit etmesi normal karşılanabilir. Bu noktada çocuğu yargılamaktansa onları anlamaya çalışmak en önemli konulardan birdir. Sadece K-Pop özelinde değil, hemen her konuda çocuklarla iletişim halinde olmak ve onların içinde bulunduğu durumu anlamaya çalışmak gerekmektedir.

Bu konuda konuşan uzmanlarda ebeveynlerin dikkatli olmasını ve çocuklarının sosyal medya hesaplarını takip etmelerini önermektedir. Ailelerin çocukları ile daha fazla vakit geçirmesi ve çocuklarının her konuda aileleri ile konuşabilmesi, olası olumsuz sonuçların önüne geçilmesi için özellikle tavsiye edilmektedir.

Yorum Yap