1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Günlük Hayatımızın Vazgeçilmez Ürünlerinin Keşfedilişi: Tamamen Tesadüf

Günlük Hayatımızın Vazgeçilmez Ürünlerinin Keşfedilişi: Tamamen Tesadüf

Ürünlerinin Keşfedilişi

Bilim adamları şanslı olur derler. Çoğu zaman başka bir şeyin peşindeyken tesadüf eseri hiç planda olmayan bir şeyi keşfederler. İşte günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız ama bulunuşu tamamen tesadüf olan vazgeçemediğimiz ürünlerin keşfedilme hikayeleri.

1Teflon

Özellikle mutfaklarımızın vazgeçilmez ürünü olan teflon tavaların keşfedilmesi tamamen tesadüf eseri gerçekleşmiş. 1938 yılında keşfedilen teflon, Dr. Roy Plunkett tarafından başka bir amaçla kullanılan malzeme atığından elde edildi. İlk yıllarda uzay çalışmalarında dahi kullanılan teflon, 1956 yılından itibaren Fransa merkez olmak üzere tüm dünyada mutfaklarda kullanılmaya başlandı.

2Oyuncak Yay

Rengarenk oluşu ile çocukluğumuzun unutulmaz oyuncağı yaylarımız, aslında gemi ekipmanlarının deniz üstünde kırılmasını önlemek için üretilen yayların artıklarından üretildi. 1900’lü yılların sonuna kadar 250 milyondan fazla satan oyuncak yaylar, hala çocukların en sevdiği oyuncaklardan.

3Penisilin

Dünyanın ilk antibiyotiği olan penisilin, Alexander Fleming’in laboratuvarında kültür kaplarını gelişigüzel bir şekilde bırakıp tatile çıkması ile bulundu. Tatil dönüşünde kaplardan birinde bakteri çoğalmayınca bakteri öldüren bir madde bulduğunu anlamıştı. 1945 yılında bu buluşu ile Fleming Nobel Ödülünün de sahibi oldu.

4Sakarin

Yapay tatlandırıcı olarak kullanılan Sakarin 1879 yılında bir eczacı tarafından tesadüfen keşfedildi. Maden kömüründe bulunan katran üzerinde çalışan eczacı, bu maddenin tadına baktığında tatlandırıcı bir etkisi olduğunu fark etti. Herhangi bir besin değeri taşımayan bu ürün, zaman içinde kilo vermek isteyenlerin bir numaralı tercihi oldu.

5Buz Parmak

11 yaşındaki Frank Epperson’un soda, su ve tatlandırıcı karışımını bahçede bırakması ve bu karışımın gece donması ile tesadüfen keşfedildi. Bu geceden tam 20 yıl sonra ürünün patentini alan Epperson, bu ürünü popsicle adıyla pazarladı.

6Mısır Gevreği

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan mısır gevreği 1894 yılında Kellog kardeşler tarafından tesadüfen bulundu. İki kardeş hastabakıcı olarak çalıştıkları hastanede hastalar için daha sağlıklı bir gıda bulmak istemişlerdi. Bunun için farklı gıda üzerinde deney yamaya başlayan kardeşler, buğdaydan bir hamur yaptılar ancak bu hamuru çok kuruttular. Bu kurumuş hamuru fırınladıklarında ortaya çok lezzetli bir gıdanın ortaya çıktığını gören kardeşler daha sonra buğday yerine mısır kullanarak bugün yediğimiz mısır gevreğini keşfetmiş oldular.

7Post-it

En sevilen okul ve ofis malzemesi olan post-it, 1968 yılında 3M firması tarafından tesadüfen bulundu. Aslında dünyanın en kaliteli yapışkanının bulunması için yapılan çalışmalar esnasında farklı yerlere kolaylıkla yapışıp çıkarılabilen malzemeyi buldular.

Yorum Yap