1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Hayatı ve Kendinizi Anlamanın Tek Geçilecek Formülü: Sorumluluk Almak

Hayatı ve Kendinizi Anlamanın Tek Geçilecek Formülü: Sorumluluk Almak

sorumluluk-duygusu-hakkinda-bilgiler

Mesele gerçekten derin, suçlamaya karşı sorumluluk almayı öğrenmek hayattaki en önemli şeylerden biridir. Çocukluktan itibaren korumacı ebeveynler tarafından büyütüldüyseniz, ki bu bizim toplumumuzda daha sık görülen bir durumdur, suçu başkalarında bulmaya alışırsınız. Ayağınıza çarpan taş olsa, anneniz taşa hakaret eder. Bu konuda kısa sürede bilinçlenmek ve sorumluluk alma gücüne sahip olmak demek, aslında hayatınıza sahip çıkmak demektir. Nasıl mı? Yazımızda.

1Sorumluluk Almak, Olayları Değiştirme Gücü Elde Etmektir


Kişiyi oluşturan şey karakter, onun ise en önemli basamağı sorumluluk; başkalarına ya da çevreye karşı yükümlülüklerimizdir. Sorumluluğu alan bir şahıs, üzerine düşen görevleri zamanında, istenilen biçimde ve istenilen şekilde yerine getirmekle yükümlü olur. Sorumluluk sahibi olmak aslında şahsın varoluşunun yansımasıdır, hayatının kontrolünün elinde olmasıdır, diğer insanların kendisine karşı saygısını, sevgisini ve güvenini kazanmanın en önemli basamaklarındandır Yaşamın güçlüklerine sorumluluk bilinci ile yaklaşım sağlamak kişiye hadiseleri değiştirme gücü verir.

2Sürekli Şikâyet Eden İnsanlara Dikkat Edin


Sürekli başkaları tarafından güdülür sorumsuz insanlar, bu bir gerçektir. Kendi kaderini yazmayanlardır. Devamlı bahane üretmeleri en tipik özellikleridir. Sürekli, başkalarını ve içinde bulundukları ortam şartlarına suç atarlar, aslında kendilerini sevmezler, gerçekten az iş üretir, hatta yürütülen işlerin yürümesini engeller, olayları anlamamış görünürler ve sanki yardıma muhtaçmış gibi oynarlar. Harekette yavaş, şikâyette hızlı tutum sergilerler.

3Her Seçim Bir Vaz Geçiştir


Kişiyi yürümeyi seçtiği yoldan başka caddelere götüren tesadüfler her zaman meydana gelebilir, bu zamanlarda şahıs elinin kolunun bağlanıp edilgenliğe zorunlu kaldığı mecburiyetini gerçekten yok saymalıdır. İster bilinçli ister bilinçdışı otomatik biçimde olsun, tüm seçenekler kişinin kendi kaderini yazmasıdır. Her seçim temelde bir vazgeçiştir. Her seçim, farkında olarak veya farkında olmayarak, bir şeylerin reddi, ötelenmesi anlamına gelir. Pek çok seçim avantaj ve dezavantaj içerir. Bu anlamda her seçim bir şeyleri kaybediştir evet, fakat ne kaybettiğini bilmek ve ne kaybedeceğini bilmemize rağmen o seçeneği elemek sorumluluğu şahsın insanın kendisindedir. Seçimini bilerek yapan kişi her cayışının bedellerini bilir, sonuçlarına katlanır, sinirlenmez. Başkasının hayatını mı yaşıyorum hissine kapılmaz.

4İnsan Kendi Yaşamının Tek Sorumlusudur


Yaptığımız her seçim temelde bir kelebek etkisi yaratır. Seçimlerini bilinçsizce yaşanması demek hayatın getirilerini öngöremeyen bir birey olmak demektir. Kişi aslında kendi benliğini öldürüp yaşadığı toplumun onu değerli göreceği biçimde yaşamaya çalışır. Hayatı iyi bir ev, iyi bir maaş, iyi bir araba, ün, saygınlık ve zenginlik peşinde çabalamakla bitirir. Özgürleşmekse, kimsenin size değer verme gücünün aslında olmadığını idrak ettiğiniz an başlar. İnsan kendi yaşamının tek sorumlusudur. Bunu teorikte kabul ettiğinizi düşünüyoruz ama özümsemek mi, işte o elini taşın altına koymak, özgürleşmek, sorumluluk almaktır.

5Daha Az Keşke Biriktirmenin Yolu Sorumluluk Almak


Aslında bir seçim yapmak demek, yanlış seçimin sorumluluğunu, olumsuzluğunu almak demektir. Hayat mı? Seçimlerle doludur. Hayatın seçimlerden oluştuğunu anlamak, varlığı belki seneler sonra fark edilebilecek bir kumbarada daha az keşke biriktirmek demektir. Seçim yapmak, gerçekte sorumluluk almak anlamı taşır. Sorumluluk almak ise, tüm sonuçlarıyla bu olayın tartışmasız yaratıcısı olduğunu bilmektir. Hiç seçim yapmamak bile aslında olayları akışına bırakmayı seçmek demektir. Bu anlamda seçimler hayatımızın her anındadır. Bunu fark etmek hem sorumluluk alma bilincine dair hem de hayatı anlamaya dair çok şey anlatır.

Yorum Yap