1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Hem Tatil Hem Kültür: Anadolu Topraklarında Roma Döneminden Kalan Antik Tiyatrolar

Hem Tatil Hem Kültür: Anadolu Topraklarında Roma Döneminden Kalan Antik Tiyatrolar

side-antik-tiyatrosu

Anadolu toprakları hem verimli tarım alanları hem doğal güzellikleriyle cennetten bir köşe şüphesiz ki. Bir de tarihin en eski dönemlerinden kalan anıtlar, saraylar, antik tiyatrolar, kaleler eklenince her yıl neden on binlerce Alman, Rus, İngiliz turistin ülkemize akın ettiğini anlamak çok güç olmuyor. Yurtiçi tatil planlarını deniz, kum ve güneşle sınırlı tutmayıp tarihin büyülü atmosferine dalmak isteyenlere özel Anadolu’dan en güzel antik tiyatroları derledik.

1Aspendos

Mimar Zenon tarafından inşa edilen ve günümüze kadar ulaşan Roma tiyatrolarının en sağlam örneği olan Aspendos 15 bin kişilik kapasiteye sahip. Akustik sistemi bir çok yeni esere ilham olan tiyatro Antalya ilimizde. Yarım daire şeklindeki bu Antik tiyatroda en uç noktalara kadar kaliteli ses iletiliyor. Bu nedenle günümüzde konserler ve etkinlikler yapılmaya devam ediyor.

2Efes

Helenistik dönemde inşa edilen bu tiyatro 25 bin kişilik kapasiteye sahip. İzmir’in en çok turist alan bölgelerinden biri olan Efes Antik Tiyatrosu, Roma döneminde yapılan restorasyonun izlerini de taşıyor. Efes, zamanında hem tiyatro olarak hem de gladyatör meydanı olarak dövüşlerde kullanılmış.

3Aphrodisias

Anadolu’nun en eski üç katlı sahne binası olan Aphrodisias,  ‘Dor’, ‘İyon’ ve ‘Korint’ olmak üzere Antik Yunan mimarisindeki en önemli üç üslubu da görebileceğiniz bir tiyatro. Bu Antik tiyatroyu Aydın’a giderek gezebilirsiniz.

4Pergamon

Bergama Akropol’ünde, Athena kutsal alanının hemen altında, Zeus Sunağı’nın yanı başındaki tiyatro 33 derecelik eğimiyle dünyanın en dik antik tiyatrosu unvanına sahip. 6 bin kişilik kapasitesi ile meraklıları İzmir’de bekliyor.

5Hierrapolis

Hierrapolis ise Pamukkale’nin çok yakınında Denizli ilinde bulunuyor. 10 bin kişilik tiyatro aralara serpiştirilmiş heykeller ve sahnedeki mitolojik kahraman kabartmalarıyla oldukça etkileyici. Aynı zamanda tiyatronun aslan ayaklı ön koltukları zamanın önemli kişileri için ayrılmış.

Yorum Yap