1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Her Gün Yeni Bir Gelenekle Tanışıyoruz: Mart Ayının Gelişiyle Hayatımıza Giren Marteniçka Nedir?

Her Gün Yeni Bir Gelenekle Tanışıyoruz: Mart Ayının Gelişiyle Hayatımıza Giren Marteniçka Nedir?

560-1550655845

Her gün yeni bir gelenek, yeni bir ritüel hayatımıza giriyor. Bazen nar patlatıyoruz bazen yastığımızın altına bir şeyler koyuyoruz. Son zamanlarda da hayatımıza giren yeni bir gelenekle karşı karşıyayız. Marteniçka(martenista) bileklikleri…

Nedir bu marteniçka diyorsanız birlikte bakalım istiyoruz. Bileklerimize taktığımız kırmızı beyaz iplerin anlamını gelin biraz inceleyelim.

1Yüzyıllardır Bulgarların Geleneği

 

Baharın gelişi her kültürde farklı şekilde kutlanıyor. Balkan halkları da çeşitli eğlencelerle birlikte marteniçka adı verilen bileklikleri takıyorlar. Kırmızı beyaz renkteki bu bileklikler 1 Mart itibariyle takılmaya başlanıyor.

2Marteniçkalar Asla Satın Alınmaz

Marteniçkanın inanç geleneği asla satın alınmaması gerekiyor. Elde işlenen bu bileklikleri ya siz yapmalısınız ya da biri tarafından hediye edilmeli. Baba Marta adı olarak adlandırılan bu günlerde, Bulgarlar yakınlarına ve arkadaşlarına “martenitsa” olarak adlandırılan sembolleri, yıl boyu sağlık ve güç dileğiyle hediye ediyorlar. Âdete göre, martenitsalar kırlangıç veya leylek görünceye kadar taşınıyor.

3Renklerin Temsil Ettikleri

Baharın gelişiyle kullanılmaya başlayan marteniçkaların, sadece insanlara değil hayvanlar ve ağaçlara da bereket ve uğur getireceğine inanılıyor. Özellikle yeni başlayan tarım yılının bereketli olması için dualarla meyve ağaçlarına takılıyor. Kırmızı ve beyaz renkli iplerle örülen bu bilekliklerde kırmızı rengin sağlık ve gücü temsil ettiği; beyaz rengin uzun ömrü temsil ettiği düşünülüyor. İlk etapta sadece iplerden oluşan bileklikler son zamanlarda metal aksesuarlarla süslenerek bileklerdeki yerini alıyor.

Yorum Yap