İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Hip-Hop Bir Gecede Doğdu; Hip Hop’un Doğum Günü 11 Ağustos 1973!

Hip-Hop Bir Gecede Doğdu; Hip Hop’un Doğum Günü 11 Ağustos 1973!

hiphop

Müzikal bir tür ve hatta bir kültür olarak hip hop tarzı, 1970 senelerinde blok partileri aracılığıyla New York’ta giderek daha popüler bir hale gelen, bilhassa Bronx’ta yaşıyor olan Afro-Amerikalı gençler arasında oluşmuş olan bir müzik türüdür. Rap müzik bugüne kadarki en popüler müzik türlerinden biridir. Hip-Hop Bir Gecede Doğdu. Okumak ister misiniz?

1Yaşam Tarzlarından Doğdu


RnB, caz, blues ve rap müzik türleri Afrika kökenli Amerika’lıların üretimleridir. Rap müzik bir anda oluşmadı arkadaşlar. Afrika kökenli Amerika’lıların yaşantıları ve kendi üretim müzikleri olan Rnb, caz ve blues gibi müzik türlerinin de etkisiyle, yaşam tarzlarıyla ve daha çok hayata karşı duruşlarının karakterize edilmesiyle başladı. Her zaman neşeli olmayı başarabilen, Afro-amerikalılar bunu müzikle yansıtabildiklerini fark ettiler.

2En Öncelerine Bir Bakalım


1955 senesinde Rudy Ray Moore isimli bir komedyen argo ve küfürler içeren ritim ve blues şarkıları kaydedetti ve Afrika kökenli Amerika’lıların beğenisi topladı. 1955 ve 1962 seneleri arasında 5 adet şarkı kaydetti. 1959, 1962, 1964 yıllarında da komedi albümleriyle buna devam etti.

3Duyduğu Müstehcen Hikayeleri Kaydetti


1970 yılında Los Angeles sınırlarında dünyaca ünlü Dolphin’s of Hollywood plak mağazasında çalıştığı sırada, Rico adlı yerel biri tarafından anlatılan Dolemite’ın müstehcen anlatılarını duymaya başladı. Moore bu hikayeleri kaydetmeye karar verdi ve kulübünde ve kayıtlarında Dolemite rolünü üstlendi. 1970 ve 71’de üç albümünü de kaydetti.Bu üç albüm çok sevildi ve Afrika kökenli Amerikalı’larda büyük bir etki bıraktı.

4“The Godfather Of Rap”


Rudy Moore ismine ait kayıtlar genellikle küfürlü kafiye şiiri şeklindeydi. Bunların ardından Rudy Ray Moore “the Godfather of Rap” takma ismini kazanacaktı. Yeni bir müzik türünün temelleri gözler önünde zamanla oluşmaktaydı.

5Hip Hop Bir Doğum Günü Partisinde Doğdu


11 Ağustos 1973 tarihinde Bronx’ta, New York’ta tarihi parti yapılacaktı. İlk rap DJ’i ve hip hop’un kurucu babası olarak bilinen DJ Kool Herc, Clive Cample ve kendisinin kız kardeşi Cindy, binalarının dinlenme odasında bulunan okul partilerine ev sahipliği yapmaya başladılar. Bugün Hip-Hop olarak herkesin bildiği yeni bir kültürün başlangıcı bu buluşmaydı.

6Günümüzde Döngü Deniliyor


DJ Kool Herc setinde “merry go round” ismini verdiği yeni bir teknik denedi. Brown plağının “Clap your hands” sesinin aynı bölümünü oynayan iki pikabı kullandılar. Bir pikap bölümü oynatmayı bitirdiği anda diğer pikapa geçecek ve de aynı bölümü çalacaktı. Bu, şarkının bu bölümünü kendisinin istediği sürece genişletmesine izin verdi. Bu teknik şimdiki günlerde döngü olarak adlandırılmaktadır ve hemen hemen her vuruşta plak üreticileri tarafınca kullanılmaktadır.

7Partiyi Adeta Coşturdular


DJ Kool Herc ismi, Dj’lik yapmaya devam etmekteyken partiyi canlı tutmak adına mikrofonda konuşmanın önemli olduğunu anladı. Kalabalığın isteklerini yerine getirmek adına bu partilerin ilk özel MC’si olmak adına arkadaşı Coke La Rock’la beraber partiyi adeta coşturdular. Rudy Coke La Rock’ı Hip-Hop’daki ilk rapçi yaptı. Bugün Rap müzik olarak bildiğimiz yeni bir müzik türü böylece doğdu.

81979’a Dek Resmi Olarak Kaydedilmedi


Bununla beraber, hip hop müziği, büyük oranda hip hop’un doğumu esnasında yoksulluk ve getto mahallelerinin dışında kabul görmemesi sebebiyle radyo veya televizyonun 1979’a dek çalması için resmi olarak kaydedilmedi.

Yorum Yap