1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. İstanbul’un Karmaşasından Kaçmak İsteyenlere Özel: Haftasonu Vakit Geçirebileceğiniz 10 Tabiat Parkı

İstanbul’un Karmaşasından Kaçmak İsteyenlere Özel: Haftasonu Vakit Geçirebileceğiniz 10 Tabiat Parkı

wallpapersden.com_yosemite-national-park-lake-rocks_1280x720

İstanbul, Asya ve Avrupa’yı birleştiren, tarihiyle ve güzellikleriyle dünyanın ilgi odağı olan göz bebeğimiz. Fakat nüfus yoğunluğu ile trafiğiyle zaman zaman sakinlerini yorduğunu söyleyebiliriz. Özellikle hafta sonları bu karmaşadan kaçmak ve doğada vakit geçirmek isteyebilirsiniz İstanbul’da yaşıyorsanız. İşte böyle zamanlarda gezebileceğiniz İstanbul’daki tabiat parklarını sizin için derledik.

1Bendler Tabiat Parkı

Sarıyer’de Belgrad Ormanı içinde yer alan 9 adet tabiat parkından biri olan Bendler Tabiat Parkı,  ismini alanın kuzeyinde yer alan Valide Sultan Bendi ve II. Mahmud Bendi’nden alıyor. Tabiat Parkı içerisinde Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma Iskara Bendi ve tarihi çeşmeler de bulunmaktadır. Bu bendler, Osmanlı zamanında şehrin su ihtiyacını karşılamak için kullanılıyordu.

2Fatih Çeşmesi Tabiat Parkı

Eyüp’te yer alan park ismini içindeki çeşmeden alıyor. Alanda, kır lokantası, çocuk oyun alanları, mescit yer alıyor. Haftasonu piknik yapabileceğiniz 30 hektarlık orman alanında koşu ve yürüyüş için uygun pistler de yer alıyor.

3Mihrabat Tabiat Parkı

Mihrabat Tabiat Parkı, ismini Nevşehirli İbrahim Paşa’nın sadrazamlığı sırasında yaptırdığı Mihrabat Kasrı’ndan alıyor. Kanlıca’dan Boğaziçi’ni seyreden bir tepede yer alan parkta, uzun yürüyüşler yapabilir, keyifli bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Mihrabat Tabiat Parkı’nda açık hava mekanları ve kır lokantası etkinlikler için son derece uygun.

4Avcıkoru Tabiat Parkı

İsmini yakınlarda yer alan bir köyden alan parkta, 8 parkur ile Türkiye’nin en büyük survivor parkuru bulunuyor diğer tabiat parklarından farklı olarak. Aynı zamanda parkın kuzeyinde yapay bir gölet de yer alıyor. Şile- Çekmeköy taraflarındaki park farklı bir alternatif olabilir.

5Çilingoz Tabiat Parkı

İnce kumlu 80 metre genişliğinde bir kumsalı bulunan Çilingoz Tabiat Parkı, Çatalca’da yer alıyor. Deniz, orman, göl ve sazlıkların bir arada yer aldığı alan tam teşekküllü bir hafta sonu etkinlik merkezi. Burada, harika kumsalda denize girebilir, ormanda uzun yürüyüşler yapıp gölde balık tutabilirsiniz.

Yorum Yap