1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Kaç Saat Ekran Başındasın? Ekran Sürelesini Azaltmanın Yolları

Kaç Saat Ekran Başındasın? Ekran Sürelesini Azaltmanın Yolları

phone-screen-teenager

Telefonlar, bilgisayarlar, tabletler ve aklınıza hangi ekran gelirse. Bunların başında saatler geçiriyor ve kimi zaman geçen saatlerin farkında bile olmuyoruz. Mavi ekranların bizi yaşlandırdığı, günü yorgun tamamlamamıza sebep olduğu ve uyku sürelerimizden çaldığı biliniyor. Peki ekran süresini azaltmak için neler yapabiliriz? İşte cevaplar:

1Tuvalete Telefonla Girmemek

Tuvalete giderken telefonu yanınıza aldığınızı kesinlikle biliyoruz. Eskiden gazeteyle yapılan saatlerce oturma eylemi yerini telefonla oturmaya bıraktı elbette. Ancak ekran süresinin uzamasının büyük nedenlerinden biri de tuvalette telefonla takılma alışkanlığımız. Bu alışkanlığın sıklığını azaltmak kesinlikle mavi ekrana maruz kalma süremizi azaltacak.

2Uygulama Kullanımını Sınırlandırmak

Akıllı telefonlarınızdan her uygulama için özel kota koyabilirsiniz. Koyduğunuz kotaya gelince uyarılar alacak hatta uygulamaya erişemeyeceksiniz. Yarına kadar beklemek bir çeşit irade savaşı diyebiliriz.

3Bildirimleri Kapatmak

Kimi insan boş boş dolanmak ya da keyfi olarak sosyal medyada gezmek yerine bildirimleri takip ediyor. Tabi telefonunda 10’dan fazla uygulama olan biriyseniz her 3 dakikada bir bildirim almanız mümkün. Bildirimleri kapatırsanız daha az merak edecek ve telefonu elinize almayacaksınız.

4Telefonu Ayrı Odada Şarj Etmek

Telefonda en çok sabah uyandığımızda ya da akşam uykuya dalarken vakit harcıyoruz. Bunun önüne geçmek dolayısıyla ekran süresini kısaltmak isterseniz telefonunuzu uyuduğunuz oda dışında şarj etmelisiniz.

5Buluşmalarda İnterneti Kapatmak

Arkadaş sohbetlerini ve datelerinizi telefonlarınızın bozmasına izin vermemek sizin elinizde. Kendinize story paylaşımı yapmalık fotoğraf çekmeye izin verin ve internetinizi kapayın. Böylece hem sohbeti kaçırmamış olur hem de ekran süresini kısaltırsınız.

 

 

 

 

 

Yorum Yap