1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Kalp Krizi Mi Geçiriyorum? Panik Atak İsmini Nereden Almış Duyunca Çok Şaşıracaksınız

Kalp Krizi Mi Geçiriyorum? Panik Atak İsmini Nereden Almış Duyunca Çok Şaşıracaksınız

Symptoms of panic attack

Aniden bastıran korku ve kaygı nöbetlerine eşlik eden çarpıntı, terleme ve bulantı belirtileri, ölüyorum hissi ile kendini gösteren panik atak, sandığınızdan da yaygın.

1Yunanca “Panikos” Ve Hikayesi


Çağımızın rahatsızlığı stres ve kaygıyla beraber gelen panik atak… “Pan” Yunan mitolojisinde çobanların, kırların, sürülerin, avcılığın, dağlık arazilerin ve doğa seslerinin tanrısı şeklinde bilinir. Pan, insanların ormanda aniden önlerine çıkmak suretiyle onları korkutuyor, çığlıklar atıp hayvanları panik haline sokuyormuş. Tabi tüm canlılar korkup kaçışıyorlarmış. Anlayacağınız panik sözcüğünün kökeni, Yunanca ‘panikos’tan geliyor.

2Tehlike Anında Üç Seçenek; “Donup Kalmak” “Savaşmak” Veya “Kaçmak”


Kişi bir tehlike hissettiği zaman bedeni otomatik şekilde tepki veriyor, nefes alıp veriş sıklığı hızlanıyor, kalbi hızlı çarpmaya başladığından ısısı artıyor, adeta soğuk soğuk terlemeye başlıyor. Böyle bir anda karşısında üç seçenek oluyor; “donup kalmak” “savaşmak” veya “kaçmak”.

3Kaygı İle Korku Birbirine Çok Karıştırılmaktadır


Korku ile en çok karıştırılan kaygı duygusudur ama aralarında önemli bazı farklar mevcuttur. Kaygı, sebebi belirsiz olan ve bilinmeyen bir korku türü olarak tanımlanır. Buna bakılırsa kaygının en karakteristik özelliği, kişiyi tehdit etmekte olan açık bir tehlike olmadığı zamanlarda ortaya çıkması… Panik atak ise şahsın karışık korku ve kaygı duygularıyla kuşatılması durumu olarak tanımlanır. İnsanın kendisini bitmiş ve çaresiz hissetmesi, bu duruma sebebiyet verebiliyor.

4Kalp Krizi İle Panik Atak Farklarını Bilmelisiniz


Bu panik atak nöbetini geçirenlerden, ölüyorum zannettim, kalp krizi diye düşündüm ifadelerini maalesef sıklıkla duyarsınız. Bu anlamda kalp krizi ve panik atağı ayırmanız açısından bazı bilgiler vermekte yarar var. Kalp krizinde ağrı daha çok göğsün orta bölgesinde hissediliyor, omuzlara, sırta, kollara, boyuna ve çeneye yayılabiliyor. Bilhassa sol kola yayılması tipiktir bilirsiniz. Panik atakta ise, bir anda baş gösteren ve zaman zaman tekrar eden, insanı dehşet halinde bırakan yoğun endişe ya da korku nöbetleri oluyor. İnsanların çoğu zaman “kriz” ismini verdiği bu nöbetler birdenbire baş gösteriyor, giderek şiddetleniyor ve 10 dakika içinde en yoğun halini alıyor.

5Hemen Sizde Olduğunu Düşünmeyin, Herkes Düşük Yoğunlukta Bunları Yaşayabilir


Bunları okuyan birçok insan bir kısmının kendisinde olduğunu düşünüp paniğe kapılabilir ama zaten hayatta pek çok kişi bu tipte belirtileri zaman zaman deneyimliyor, ama çoğunlukla bu çok kısa sürüyor ve tabi ki gerçekten panik atak yaşayan şahısların hissettiği ağırlıkta ve yoğunlukta olmuyor.

Yorum Yap