1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Kara Kedilerden Eskisi Gibi Korkmuyoruz

Kara Kedilerden Eskisi Gibi Korkmuyoruz

Kara Kedilerden Eskisi Gibi Korkmuyoruz

Kedilerin, tarih boyunca başlarına en çok şey gelen hayvanlar olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bazı dönemlerde adeta Tanrılaştırılan kediler, daha sonra şeytanlaştırılıp öldürüldüler. Pek çok batıl inancın göbeğinde yer alan kediler, artık günümüzde evlerimizin baş köşesinde olsalar da hala kara kedilerin uğursuzluk getirdiğini düşünenlerin sayısı az değil. Batıl inançların büyük ölçüde son bulması ile bu düşünce tamamen ortadan kalkmak üzere.

Kara kediler ile ilgili batıl inançlar, ülkeden ülkeye de farklılık göstermektedir. Japonya, İngiltere, İrlanda ve Mısır’da iyi şans getirdiklerine inanılan kara kediler, dünyanın neredeyse geri kalanın tamamında uğursuzluk olarak görülmektedir. Kara kedilerin ömürlerinin diğer kedilerden daha uzun olduğuna inananların ve yaşlanmalarına rağmen enerjilerini kaybetmediklerine dair değişik inançlar da mevcut. Batıl inanç düşündüğümüzde ne kadar saçma gelse de kulağını çekip tahtaya vuranların ya da şans getirmesi için merdiven altı arayanların sayısı da hiç az değil.

Kara Kediler Tarihte Özel Bir Yere Sahip

Kara kediler, tarih boyunca oldukça özel bir yere sahip olmuşlar. Özellikle de Antik Mısır’da anlatılan hikayelerde, kara kedilerin baş rolde olduklarını görüyoruz. M.Ö 3000 yılına kadar takip edebildiğimiz bu dönemde, kara kedilerin yanı sıra tüm kedilere de oldukça değer verildiğini görmek mümkün. Bu dönemlerde kedi öldürmek ya da bir kediye zarar vermek, en büyük suçların arasında yer alıyordu. Peki ne oldu da bu kadar önem gösterilen kara kediler bu statülerini kaybederek uğursuz olarak görülmeye başladılar?

Bu değişimin Orta Çağ’a denk geldiğini söylemek mümkün. Bu dönemlerde özellikle Avrupa’da inanılmaz bir cadı avı başlamıştı ve kediler cadılarla ve cadılıkla ilişkilendirilmişlerdi. O dönemde oldukça büyük korkulara sebep olan cadılık, kadınlarla özdeşleştirilmiş ve sokakta kedi besleyen kadınla cadı olarak nitelendirilmiştir. Cadıların yoldaşı olarak damgalanan kara kediler artık toplum için de bir tehdit haline gelmişti.

Her toplumda görülen batıl inançlardan neredeyse dünyanın tamamında ortak olan kara kedilerle ilgili inanış, artık yavaş yavaş kırılıyor. Dünyada o kadar fazla kötülük var ki, belki de bu kötülükleri gören insanoğlu, kara kedilerin masumiyetini yeniden keşfetti.

Yorum Yap