1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Kariyerinize Tek Tıkla Yön Verin, Kaliteli Bir LinkedIn Hesabı İçin Öneriler

Kariyerinize Tek Tıkla Yön Verin, Kaliteli Bir LinkedIn Hesabı İçin Öneriler

kapak

Şirketlerin günümüz şartlarında eleman seçerken artık sosyal ağlardan ve paylaşım sitelerinden de yararlandığını biliyoruz. Bilhassa Facebook’un bile bu amaç dahilinde kullanıldığını gözlemliyoruz. Bunun yanında Facebook tarzı paylaşım ağlarında özel hayat ağır bastığından dolayı kişinin kariyerine dair yeterli ayrıntıya el atmak oldukça güç.

İş ağı anlamında buna yönelik spesifik olarak kurulan LinkedIn ise bazen Facebook’ta yürürlükteki alışkanlıklardan etkilenebiliyor, profil sayfalarında sıklıkla özel paylaşımlara ve eklenebilecek eğlenceli linklere yer veriyor. Unutmayın, iş dünyasının kullandığı LinkedIn üzerindeki profil sayfalarının başka çeşitli sosyal ağlardan biraz daha farkı olması gerekiyor. Bu farkı yaratmak adına aşağıda derlediğimiz bazı tavsiyeler kesinlikle iş görecektir.

1Paylaştığınız İçeriklere Dikkat Edin, Özel Hayatınızın Yeri Orası Değil


Kendi özel hayatınıza dair takip edenlerinizle paylaşımlarda bulunmak isteyebilirsiniz ama bunun için farklı platformlar kullanmalısınız. Akla ilk gelen Instagram ve Facebook mesela. LinkedIn’de içerik paylaşırken kesinlikle seçici ve hedef odaklı olmak önemli. Bunun için de LinkedIn’de var olan uygulamaları ve çeşitli tartışma gruplarını kullanabilirsiniz.

2Profilinize Fotoğraf Ekleyin


LinkedIn üzerinde fotoğraf ve video tarzında görsel içerikler paylaşmanız profilinizi renklendirecektir fakat dikkatli olun, paylaşımlarınızın aslında meslek yaşamınızla mümkün mertebe ilgili olmasında yarar var. Profil sayfanıza renk katmak adına Flavors.me ya da About.me tarzında mikrositeleri de tercih edebilirsiniz.

3Profiliniz Arkadaş Odaklı Değil, Kariyer Odaklı Olmalı


LinkedIn bugünü ya da eğlendiğiniz zamanları değil geleceği düşünmeniz için var.  Zaman ilerledikçe çalıştığınız işten ayrılmak suretiyle yeni bir iş arayışına girebilirsiniz. Bunun için de kariyeriniz odaklı bir profil oluşturmanız gerçekten çok önemli. Profilinizden sürekli biçimde ‘geziyorum, eğleniyorum’ mesajları vermeniz potansiyel iş kapılarınızı maalesef kapatabilir. Dahil olduğunuz gruplar ve gönderdiğiniz iletilerle aslında biraz daha agresif olmaya çalışın. Bu kariyer hedefinizi geliştirecektir.

4Ön Plana Kendinizi Çıkarmayın


Gruplarda agresif olun diyorsak da sürekli kendinizden de bahsetmeyin tabii ki, bu dışarıdan pek hoş algılanmaz. LindekIn üzerinde ‘megolamanlık’ kesinlikle puan kaybettirecek bir tutumdur. Bunun yerine çeşitli ciddi gruplarda sohbet etmeye bakın, fikirler üretin ve onları paylaşın. Böylelikle iletişiminizin gücünü kanıtlayabilirsiniz.

5Hedef Kitlenizi İyi Belirleyin


LinkedIn’de aldığınız her ‘bağlantı’ talebine olumlu dönmek zorunda değilsiniz. İsmini bile duymadığınız veya profesyonel alanınızın dışında kalan insanları eklememeye çalışmanız açıkçası daha doğru bir tutumdur. Kariyer hedeflerinizi ve tabii ki bağlantılarınıza yönelik bir hedef kitle yaratın. Arkadaş listenizdeki sayıyı ‘500+’ yapmak düşündüğünüz gibi avantajlı değildir.

6Profilinizi Oluştururken Estetik Olmasına Dikkat Edin


Oluşturduğunuz profil sayfasının göze hitap etmesi o kadar çok şeyi değiştirir ki… Ana sayfanızı gereksiz ayrıntılı bilgilerle adeta doldurmayın onları oraya yığmayın. Öz geçmişinizi mümkün mertebe kısa ve kolay okunur şekilde yazın. Tavsiyelere uygun olacak şekilde “sade” bir görüntü en idealidir.

Yorum Yap