1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Karşınızdakinin Sizden Hoşlanmadığını Öğrenme Yolları, 9 Maddede Kesin Yanıt

Karşınızdakinin Sizden Hoşlanmadığını Öğrenme Yolları, 9 Maddede Kesin Yanıt

vucut-dili

İnsan sosyal bir varlık ve ne olursa olsun çevresi ile iletişimde kalmak zorunda. Zaman geçtikçe de tecrübe ettiğimiz gibi aslında insanlar pek de samimi değiller. Yüzünüze gülüp aslında sizi sevmeyen inanları bilmek her anlamda iş görecektir. 9 Madde ile bu işi halledebilirsiniz.

1Dudak Büzmek


Dudaklarını büzdüğünü fark ettiğiniz insanda, bu durum çoğunlukla bir şeylerin yanlış gittiğinin bir habercisidir. Onlarla iletişim halindeyken dudaklarını büzüyorlarsa, varlığınızdan ciddi anlamda rahatsız olduklarını anlayabilmekteyiz.  Aynı anda konuyu ya da onlara sorduğunuz herhangi bir soruyu beğenmedikleri manasına da gelebilir. Konuyu değiştirip de tekrardan bir deneyin ve gözlemleyin deriz.

2Boyun Kaşımak


Bir insan sizinle konuşmaktayken boynunu kaşıyorsa çoğunlukla bir konu hakkında kararsızdırlar ya da söylediklerinden şüphe ediyorlardır. Bunun yanında bu beden dilinin flörtte de kullanılacağını hatırlatmak gerek, karıştırılmamalı.  Ama tabi iletişimin bağlamı farklıysa, o kişinin hakkınızda pek de iyi şeyler düşünmediğinden şüphe edilebilir. Buna ek olarak, insanlar konuştukları sırada omuzlarını kaldırmak suretiyle boyunlarını içeri çekmektelerse, bu durum aslında içten içe aynı fikirde olmadıkları veya size gerçeği söylemedikleri manasına gelir.

3Aradaki Mesafeyi Korumaya Çabalamak

İletişim halinde iken geriye yönelik bir adım atmak, sizinle fiziksel ya da belki de duygusal bir mesafe bırakmak istediklerinin göstergesi olabiliyor. Bu anlamda, büyük bir ihtimalle kendilerini rahatsız hissediyorlar bunu bilmekte fayda var. Her insanın ihtiyaç gördüğü doğal kişisel alandan bahsetmiyoruz dikkat edin, birinin bilerek kaçtığının hissine kapılabilirsiniz. Fiziksel mesafe buna dair iyi bir göstergedir. Ayrıca kendimize dürüst olalım, sevmediğimiz insandan kaçarız.

4Sahte Gülümseme


Jest ve mimikler samimiyetin en sağlıklı belirleyicileridir. Sahte bir gülücük yaratmak da bu duruma verilebilecek en güzel örnek. Gülümsemenin sahteliğini yakalama metodlarını hemen sıralayalım, karşınızdaki şahsın dudak açılarına bakın ve bir de göz çevresindeki kırışıklıklara dikkat edin. Gerçek anlamda verilen bir gülümseme, çok fazla yüz kasını içerir. Birisi esprinize cidden gülüyorsa, gözlerinin etrafında oluşan çizgiler gözlemlenir. Sahte olan gülümseme çok fazla kas içermeyeceğinden ötürü gergin bir görüntü oluşur.

5Konuşurken Göz Temasından Kaçınmak


Biriyle konuşma esnasında göz teması kurmamak alabileceğiniz en net işaretlerden biridir. Bu mevzu, karşınızdaki insanın ona vermekte olduğunuz iletişiminizle ilgilenmediğinin maalesef kanıtı niteliği taşır. Dahası da var, size yalan söylüyor olabilme ihtimali de bunlardan birisi. Neden mi? Göz temasından kaçınmak normalde insanların bir şey sakladıklarını gösterir.

6Ayaklarını Başka Yöne Çevirmeleri


Yaptığınız iletişime ve size odaklanmamak, ayaklarını size değil başka yönde konumlandırma ile anlaşılabilen durumlardan biridir. Genellikle ayaklarla beraber gövdenin döndüğünü gözlemleriz. Aksi takdirde kafanızda şüphe oluşmalı.

7Tek Kelimeyle Sınırlı Yanıtlar Almanız


Soru yönlendirdiğinizde veya bir sohbete start verdiğinizde tek kelimelik yanıt dönüyorsa, bu durum pek hoşlanılmadığınız anlamını da taşıyabilir. Sadece 1-3 sözcüklük cevaplar alıyorsanız bunun tek nedeni nezakettir açıkçası.

8Ses Tonunda Değişim


Bilir kişilerce ses tonunu, samimiyetin bir ifadesidir. Büyük bir ihtimalle bunu siz de daha önce tecrübe etmişsinizdir, birisi soğuk bir tonda ya da keskin bir biçimde konuşmaktaysa mesafesini korumak arzusundadır. Siz de fark etmeden hoşlanmadığınız kimseye böyle davranırsınız.

9Ellerini Sabitlemeleri


Bir masadaysanız ve karşınızdaki insan ellerini dizlerinin üstünde bırakmışsa, bu sohbetten pek de keyif almıyor olabilir. Elleri koltuktaysa da mesela, şu anlık ana pek dahil olmadıkları dolayısıyla en kısa sürede ayrılmak arzusu içinde olabilirler. Bu durum zaten muhatap aldığınız kişinin sizden ya da ortamdan hoşlanmadığına işaret eder.

Yorum Yap