1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Kazandığı Ödüller ile Bizi Gururlandırdılar: Yurt Dışında Ödüllü Türk Filmleri

Kazandığı Ödüller ile Bizi Gururlandırdılar: Yurt Dışında Ödüllü Türk Filmleri

Yurt Dışında Ödüllü Türk Filmleri

Son yıllarda Türk filmleri uluslararası pek çok başarıya imza attı. Susuz Yaz ile başlayan bu macera, 80’li yıllarda darbenin etkisi ile duraklama dönemine girse de 90’ların başlaması ile birlikte tekrar yükselişe geçti. İşte biz de sizinle yurt dışında ödül kazanan Türk filmlerinin listesini paylaşacağız. Umuyoruz önümüzdeki yıllar içinde bu listeye ekleyecek daha pek çok filmimiz olur.

1Susuz Yaz

1964 yılında Metin Erksan’ın yönetmenliğini yaptığı Susuz Yaz filmi, Türk sinemasına damgasına vurmuş ve Türk sinemasına yurt dışındaki ilk ödülünü kazandırmıştır. Susuz Yaz filmi Berlin’de Altın Ayı Ödülü’nü kazanmıştır.

2Sürü

1979 yılında Zeki Ökten tarafından yönetilen Sürü filmi, iki tane çok önemli ödül kazanmıştır. Bunlardan bir tanesi Berlin Film Festivalinde kazandığı en iyi film ödülü ve Locarno Film Festivalinde kazandığı en iyi film ödülüdür.

3Yol

1982 yılında vizyona giren bu film, Yılmaz Güney’i tüm dünyaya tanıtan bir film olması sebebiyle oldukça önemlidir. Siyasi sebeplerden dolayı çok uzun yıllar ülkemizde yasaklı olan bu film, Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye Ödülünü kazınmıştır.

4Uzak

2002 yılına geldiğimizde ise ismini yeni yeni duymaya başladığımız Nuri Bilge Ceylan pek çok sinemacı tarafından bir idol olarak kabul edilmeye başlamıştır. 2003 yılında Cannes Film Festivalinde Jüri Özel Ödülü kazanan Uzak filmi, aynı yıl Chicago Uluslararası Film Festivalinde en iyi ikinci film ödülü ve pek çok başka ödül töreninde de en iyi film ödüllerine layık görülmüştür.

5Duvar Karşı

2004 yılında Türk kökenli Almanya doğumlu yönetmek Fatih Akın’ın filmi olan Duvara Karşı filmi 2004 yılında Berlin Film Festivalinde Altın Ayı Ödülü’nü kazanmıştır. Fatih Akın’ın yönetmen olarak adını duyurmasına vesile olan bu film Fatih Akın külliyatının da başlangıcı olacaktır.

6Takva

2005 yılında Öner Kızıltan tarafından yönetilen bu film, Türkiye’deki cemaat yapısını anlatması açısından oldukça önemlidir. 2007 yılında Saraybosna Film festivalinde En İyi Film ödülünü ve Berlin Film Festivalinde FIPRESCI ödüllerini kazanan Takva filminin Türk sinemasında oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır.

7Yaşamın Kıyısında

2007 yılında Fatih Akın tarafından yönetilen bu film, Cannes Film Festivalinde En İyi Senaryo ödülünü kazanmıştır. Alman-Türk ortak yapımı olan bu filmin hem Türkiye’de hem de Almanya’da kazandığı pek çok ödülü bulunmaktadır.

8Üç Maymun

2008 yılında Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği bu film Cannes Film Festivalinde En İyi Film Ödülünü kazanmıştır. Nuri Bilge Ceylan’ı efsane haline gelmiş konuşması ile hatırladığımız bu ödül töreni, sinema tarihimize geçmiştir.

9Bir Zamanlar Anadolu’da

2011 yılında Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği film Cannes Film Festivalinde Jüri Özel Ödülü kazanmıştır. Uluslararası alanda pek çok ödül kazanan bu film, sinemamızın önemli mihenk taşlarından biridir.

10Kış Uykusu

2014 yılında Nuri Bilge Ceylan tarafından yönetilen bu film Haluk Bilginer ve Demet Akbaş’ın efsane oyunculukları ile hafızamıza kazınmıştır. 2014 yılında Kış Uykusu filmi Altın Palmiye Ödülünü kazanmıştır.

Yorum Yap