1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Kediler Hakkında Bu Bilgiler Sizi Şaşırtacak! Muhtemelen Şimdiye Kadar Duymadığınız İlginç Bilgiler

Kediler Hakkında Bu Bilgiler Sizi Şaşırtacak! Muhtemelen Şimdiye Kadar Duymadığınız İlginç Bilgiler

kediler-hakkinda-muhtemelen-bilmediginiz-20-ilginc-bilgi

Kediler, evcil hayata adapte olmasına rağmen hala gizemlerini koruyan ve insanların en çok merak ettiği hayvanların başında gelir. Sevimli, hayat dolu ve pofuduk olmalarının yanı sıra bazen gerçekten anlam veremediğimiz hareketler yaparlar. Sizinle paylaştığımız bu bilgiler, belki de en iyi dostunuz ve evcil hayvanınızı biraz daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

1İnsan Yaşamına Alerji


Kulağa oldukça enteresan geliyor, öyle değil mi? Ama 2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre 200 kediden birisinde görülen astımın, insan yaşamı yüzünden tetiklendiği ortaya çıkartıldı. Bunun ana sebebi ise sürekli kapalı alanda tutulan kedilerin doğal yaşamlarına oranla çok daha fazla sigara, ev tozu, polen gibi faktörlerden etkilenmesidir. Bunun yanı sıra kedi kumları da kedilerin solunum yolların iltihaplanmaya yol açabilir. Yani eğer evinizde kedi besliyorsanız, havalandırmaya ve evi olabildiğince temiz tutmaya özen göstermelisiniz.

2Kediler ve Köpekler Bir Arada Yaşayabilirler


Halk arasında kedi ve köpeklerin asla anlaşamadığı ve bir arada bulunamayacaklarına dair bir inanış vardır. Ama bu durum, her kedi ve her köpek için geçerli değildir. 2008 senesinde yapılan bir araştırmada 1 yaşındaki köpekler ve 6 aylık kediler aynı ortama konulmuştur. Bu hayvanların birlikte mutlu bir şekilde yaşadıkları gözlemlenmiştir.

3Stratejik Mekan Paylaşımı Yaparlar


Kedi sahibi kişiler aslında bu duruma yakından şahitlik ederler. Ancak 2013 senesinde vahşi doğadaki kediler üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda kedilerin kavga etmeyi önlemek için bizdeki mülk sistemine benzer bir sistem oluşturdukları ortaya çıkmıştır.

4Kedi Mırıltısı Tam Bir Gizem…


Önceki senelerde araştırmacılar kedilerin sadece mutlu olduklarında mırıldadıklarına emindiler. Ancak günümüzde kedi mırıltısının sadece mutlulukla ilgili olmadığı ortaya çıkartıldı. Ortalama 25 ile 150 Hertz arasında çıkan bu seslerin en önemli özelliği ise doku yenileyici özelliği sahip olması. Yani kedilerin kendilerini iyileştirmek için kullandıkları bir yöntem. Kim bilir belki insanlar üzerinde bile onarıcı bir etkiye sahiptir…

5Tatlı Yemeyi Sevmezler


Kedilerin genlerinde tat almaçları kısmında ‘tatlı’yı algılayacak bir bölüm yoktur. Tatlıyı algılan almaçlar T1R2 ve T1R3 protein alt birimleridir. Ama kedi, çita ve kaplanlarda T1R2 geni bulunmaz. Yani tatlı yeseler bile tadını alamazlar.

Yorum Yap