1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Kendi Mutsuzluğumuzu Yaratıyoruz: İnsanı Mutsuzluğa İten 5 Düşünce

Kendi Mutsuzluğumuzu Yaratıyoruz: İnsanı Mutsuzluğa İten 5 Düşünce

40zzlpakwvg61

Bazen hayatta olan biten kötü ne varsa evreni, şansımızı suçlar dururuz. Ancak evrenin bizimle ne alıp veremediği olabilir ki? Yani mutsuzluğu yaratan şey her zaman dış faktörler mi diye durup düşünmek gerekiyor sanki. İşte tam bunun üzerine duran psikolog Beyhan Budak da günlük hayatımızda çoğumuzun yaşadığı tatsızlıklardan yarattığımız büyük buhranlara değinmiş. Ve işte, mutsuzluğa sebep olan 5 düşünce.

1Olayları Abartmak

Yaşanılan küçük aksilikler, siparişinizin yanlış gelmesi, arkadaşınızın buluşmaya 5 dakika gecikmesi gibi hadiseler sizi haddinden fazla geriyorsa sonu mutsuzluk olabilir. Bu tarz şeyler herkesin yaşadığı şeyler olmasına rağmen abartıyor ve farklı yerlere çekerek zihninizi yoruyorsanız bu düşünce sizi mutsuzluğa iten düşüncelerden biridir.

2Kendini Suçlama

Her kötü olay sonrası kendini suçlama ve kendi kişiliğine yönelttiği yıkıcı eleştiriler ile insanın kendi mutsuzluğunu elleriyle yaratması anlamına geliyor. Eğer siz de sık sık “Hepsi benim yüzümden oldu” diye hayıflanıyorsanız durup düşünün.

3Kendini Sürekli Küçümseme

Kendini küçümseme, yaptıklarının ve yapabileceklerinin farkında olmama ya da iyi olduğun şeyleri değersiz görmek de insanın kendini mutsuzluğa sürüklemesine neden olabilir. Başardıklarımızın değersiz olduğuna ve hatta herkesin aynı şeyleri gayet tabi yaptığına inanmak zamanla hiçbir iş yapamaz hale getirir bizleri. Çözüm ise ara sıra kendini takdir etmek.

4Olumsuz İhtimalleri Düşünme

Bunu çok fazla düşünen insanların sıkça yaptığına eminiz. Her ama her konuda bünyeye negatif enerjiler gönderip “Ya olmazsa” demek ve olumlu ihtimallerin hepsini yok saymak elbette mutsuzluk getirecek. Hayat bir gündür; o da bugündür deyip anı elden geldiği kadar kotarmak varken ne işin var  meçhul yarınlarda?

5Ya Karadır Ya Beyaz

Yani gri olamaz öyle mi? Bir şeyin ya tamamen kötü ya da tamamen iyi olacağını düşünmek kendini kandırmak ve boş yere germekten başka işe yaramaz. Çünkü hayat grilerle doludur. Her iyilikte bir kötülük bulunabilir; tam aksi mümkün olduğu gibi. Bu sebeple küçük olumsuzluklarda hemen karaları bağlayıp ‘Bitti bu iş, mahvoldum’ demek yerine beklemeyi ve umut etmeyi sürdürün.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap