1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Kendinizi Gıdaların Güvenli Kollarına Bırakın: Hangi Yiyecek Neye İyi Gelir?

Kendinizi Gıdaların Güvenli Kollarına Bırakın: Hangi Yiyecek Neye İyi Gelir?

Hangi Yiyecek Neye İyi Gelir

Başımıza ne geliyorsa yemekten ya yememekten geliyor. Aslında sağlıklı bir beslenme düzeni ile yenemeyeceğimiz hastalık yok. Hatta çoğu besinin renginden bile neye iyi geldiğini kolaylıkla anlayabiliriz. Ne demişler “Can boğazdan gelir, boğazdan çıkar.” Gelin şimdi hep beraber hangi yiyecek neye iyi gelir hep beraber bir göz atalım.

1Kırmızı Renkli Gıdalar

Kırmızı renkli gıdalar renklerinin de çağrıştırdığı gibi kan, damar ve kalp gibi rahatsızlıklara iyi geliyor. Kırmızı renkli sebze ve meyvelerde bulunan likopen adlı maddenin, kalp ve akciğer hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. Serbest radikallerin dolaşımını engelleyen likopen özellikle de domatesin içinde bol bol bulunuyor. Ayrıca kırmızı renkli meyveler içerdikleri antosyanin adlı madde güçlü bir antioksidandır. Bu maddenin hücresel yaşlanmayı geciktirdiği ve pıhtı oluşumuna engel olduğu bilinmektedir.

2Turuncu Renkli Gıdalar

İçinde alfa karoten içermesi ile kanser gibi hastalıkları engellediği bilinen turuncu renkli besinler diyetinizde mutlaka olması gereken gıdalardan. Alfa karoten özellikle havuç içerisinde bolca bulunmaktadır. Portakal ve şeftali gibi turuncu renkli meyvelerde bulunan kriptoksantin maddesi ise hücreler arası iletişimi desteklemektedir.

3Yeşil Renkli Gıdalar

Yine kanseri önlediği bilinen gıda gruplarından biri de yeşil renkli gıdalardır. Brüksel lahanası, kabak ve brokoli gibi gıdaların içinde bulunan sulforafan, izosiyanat ve indol gibi maddeler kanseri engellemekte oldukça önemli. Maalesef bu gıdalar bizim diyetimizde en az yer alan ürünlerin başında geliyor. Umuyoruz ki bu gıdaların faydalarını okuyunca siz de bu ürünleri diyetinize alırsınız.

4Yeşil – Sarı Renkli Gıdalar

Mısır, bezelye ve ıspanak gibi gıdalar bu gruba girmektedir. Bu grupta yer alan ürünler lutein ve zeaksantin gibi maddeler açısından oldukça zengindir. Bu gıdalar katarakt gibi körlüğe yol açabilecek olan hastalıkların önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadırlar.

5Beyaz – Yeşil Gıdalar

Bu grupta sarımsak, soğan ve yeşil üzüm gibi gıdalar yer almaktadır. Bu gıdaların içinde bulunan kuersetin ve kamferol gibi antioksidan maddeler oldukça fazla bir şekilde bulunmaktadır. Bu antioksidan maddeler kanser oluşumunu önlediği gibi aynı zamanda vücudunuzdan toksik maddelerin uzaklaştırılmasında da önemli rol oynamaktadırlar.

Yorum Yap