1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Kış Mevsimi Yaklaşırken Cilt Sağlığınızı Korumaya Önem Gösterin

Kış Mevsimi Yaklaşırken Cilt Sağlığınızı Korumaya Önem Gösterin

kapak

Cilt rahatsızlıklarının kendisini en fazla gösterdiği mevsim, kış diyebiliriz. Düşük nem oranı, soğuk hava, rüzgar gibi etkenler cildin olumsuz yönde etkilenmesine neden oluyor. Sedef, egzama ve sivilce gibi cilt rahatsızlıkları da ayrıca bu mevsimde artış gösteriyor. Bu rahatsızlıklar dışında soğuk havanın sebep olduğu cilt kuruluğu da cildin yaşlanma sürecini hızlandırıyor. Tüm bu etkenleri ortadan kaldırmak için soğuk havalarda cilt sağlığınıza her zamankinden bir fazla özen göstermelisiniz.

1Kış Aylarına Uygun Bir Nemlendirici Kullanın


Yaz aylarında daha ziyade su bazlı ve yağsız nemlendiriciler tercih ederken, havaların soğuması ile birlikte kuruyan cildinizin ihtiyaçlarını karşılamak için daha yoğun ve yağlı nemlendiriciler kullanmalısınız. Yoğun nemlendirici özelliği sayesinde cildinizin kurumasını engelleyebilirsiniz.

2Su Tüketiminizi Arttırın


Çay, kahve ya da meyve suyu gibi sıvı gıdalar cildinizin su ihtiyacını karşılayamaz. Bol su tüketimi cildinizin ihtiyaç duyduğu nem dengesini korumanıza yardımcı olacaktır. Bol su içmek derinin nem oranını açtırırken aynı zamanda cildinizin toksinlerden arınmasını sağlar. Bu sayede daha parlak ve diri bir görünüme sahip olabilirsiniz.

3Bolca Taze Meyve Ve Sebze Tüketin


Kış mevsiminin size sunduğu taze sebze ve meyve olanaklarından bolca yaralanın. Bu besinlerin içerisinde bulunan vitaminler genel anlamda tüm vücudunuz için yararlıdır. Çiğ sebze ve meyve tüketimi cildi korur, yeniler ve esnekliğini sağlar. Elbette tek seferde böyle bir değişim beklenmemeli, sağlıklı beslenme yaşam biçimi haline getirilmelidir.

4Uzun Süreli Sıcak Banyo Yapmayın


Soğuk havalarda sıcak banyo 20 dakikadan sonra cildinizin yağ dengesini bozar. Banyo süresini 20 dakikayı geçmeyecek şekilde ve ısıyı düşürerek banyo yapmanız cilt sağlığınız için yarar sağlayacaktır.

5Dudaklarınızın Nemini Koruyun

Lips care.woman applying balsam on lips.; Shutterstock ID 155026409

Dudak yapısında yağ üretme özelliği yoktur ve ciltte kurumaya an yatkın bölgedir. Dolayısıyla özellikle bu bölgeyi korumak için balm kullanmalısınız. Bunun dışında gece yatmadan önce dudaklarınıza nemlendirici krem uygulayabilirsiniz.

6Alkol İçerikli Tonikler Kullanmaktan Kaçının

 

Kuru cilt tipine sahip kişilerin alkol içeren tonikler kullanmaması gerekir. bu tarz ürünler cilt üzerinde bulunan bakteriyel koruma tabakasını kaldırarak, kurumaya, kaşıntıya ya da enfeksiyona neden olabilir. Cildinizi sabun içeriği olmayan, losyonlarla temizleyebilirsiniz.

7Odaları Nemlendirin


Son olarak evinizi, odanızı ya da çalışma ortamınızı nemlendirmelisiniz. Ortamı ısıtmak için kullanılan yöntemler havadaki nem oranının düşmesine neden olur. Oda nemlendiricisi kullanabileceğiniz gibi petek üzerine ıslak havlu koyarak da ortamın nem dengesini koruyabilirsiniz.

Yorum Yap