1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Kısa Adam Sendromu, Napolyon Kompleksi Nedir? Öğrenince Çok Şaşıracaksınız!

Kısa Adam Sendromu, Napolyon Kompleksi Nedir? Öğrenince Çok Şaşıracaksınız!

kapak

Tarihte ilk kez Alfred Adler tarafından ifade edilmiş Napolyon Kompleksi literatürde psikolojik sendrom olarak geçmektedir. Kısa boylu kişilerde görüldüğü söylenen kompleks tarihte ilk defa Napolyon Bonapart üzerinde görüldüğü için bu biçim adlandırılmış. Bazı kaynaklara bakılacak olursa ise Napolyon kısa bir adam değilmiş fakat başka takıntılarından kaynaklı ismi bu sendroma verilmiş. Günümüz zamanlarında ise bilir kişilerin bakış açısına bakılacak olursa bu sendrom; başarı, şöhret, iş yaşamında yükseliş grafiği ve gibi durumlar altında kişinin psikolojik haline ilişkin değerlendirmelerde bulunuluyor.

1Napolyon Kompleksini İlk Ortaya Atan Kişi Alfred Adler


Napolyon Kompleksi literatürde bir tür psikolojik sendrom biçiminde geçiyor. Bu terim; bir kişinin boyunun kısa olması kaynaklı bu mevzuyu telafi etmeye çalışmak adına agresif ve otoriter eğilimler sergilemesi manası taşır.

2Boyunun Kısa Olmasından Ötürü Telafi Etmeye Çalışmak Adına Agresif Ve Otoriter Eğilimler


Bu sendroma bakacak olursak kısa boylu kişilerin; liderlik özellikleri, baskın kişilikli eğilimleri göstermek adına sert ve otoriter haller sergilediklerini gözlemlenir. Bu biçimdeki davranış şeklini izlemelerinin nedenleri ise boylarının kısalığından kaynaklı aşağılık kompleksi içine girmeleri. Bu durum kimi bazı insanlarda depresyonu beraberinde taşır iken bazı kişilerde de eksik gördükleri taraflarını telafi etmek için, diğer insanlardan üstün olduklarına kendi iç dünyalarında inanmalarına sebebiyet veriyor. İnsanlar, üstün olduklarına inandıkları zaman ise tavırlarını ve hareketlerini buna göre biçimlendiriyorlar. Bu telafi şekli aynı zamanda kişi için bir savunma mekanizmasıdır.

3Adını Fransız Asker Napolyon Bonapart‘Tan Alıyor


Bu terim, adı üstünde Napolyon ile doğrudan ilgili. Napolyon Fransa tarafında ortalama bir Fransız erkeğinin aşağı yukarı 164 cm boylarında olduğu biliniyor. Napolyon’un ise yapılan son otopsi raporuna bakacak olursak boyu 169 cm tespit edilmiştir. 19. yüzyılda yaşamakta olan ortalama bir Fransız erkeğinden aslında uzun olmasına karşın ünlü komutanın boyunu takıntı yaptığı söyleniyor ve hatta bilhassa at üzerinde fotoğraf çekilmesinin nedeni olarak kısa görünme kaygısı olduğu ifade ediliyor. İngilizler, Napolyon isminin saldırgan kişiliğinin aslında altında yatan sebebin bu olduğunu ifade ederler. Fransız tarihçilere bakılacak olursa Napolyon’un boyuna dair herhangi bir kompleksi bulunmadığını, bahsi geçen iddiaların hepsinin bir İngiliz dedikodusu olduğunu söylerler.

Yorum Yap