1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Konuşanların Konuşturan’ı Hasan Can Kaya ve Ayarsız Mizah İncelemesi
k_zg_n_m_

Konuşanların Konuşturan’ı Hasan Can Kaya ve Ayarsız Mizah İncelemesi

hck

Açılın biz geliyoruz ve size son zamanların en mükemmel gelişmesinden bahsedeceğiz. Sonunda bizim de babalar gibi bir komedi programımız oldu, öyle ona buna özenmeyen…

Evet, başlıktan da anlayacağınız üzere bugün konuşanın daha makbul olduğu, konuştururken güldüren güldürürken sevdiren program “Konuşanlar” dan bahsedeceğiz.

Hasan Can Kaya’nın daha önceleri televizyon için yazdığı orijinal projesini 12 Mayıs 2020’de Youtube üzerinden yayınlamasıyla macera başlıyor. Ve bizler,  3 ay gibi kısa bir sürede yeni bölümler için kelimenin tam anlamıyla aç köpekler gibi saldırır hale geliyoruz.

Pandeminin başlarında kendimizi her ne kadar dinlenme moduna almış olsak da bir süre sonra hepimize bir rehavet çökmeye başladı. Tam da o günlerde gülmenin bir yolunu arar olduk. Ve tataa beyaz gömlek siyah kıravat kombiniyle Hasan Can’ımızın Konuşanlar’ı imdadımıza yetişti.

Ülkemizin komedi açığını kapatmaya yeminli bu güldürü bombasını neden bu kadar sevdik biraz düşünmeye var mısınız? Hazırsanız hem Hasan Can Kaya’yı tanıyalım hem de Konuşanlar incelemesi yapalım.

Hadi başlayalım!

1Kim Bu Hasan Can Kaya Allasen?


Aslen Malatyalı olan komedyenimiz 1989 yılında İstanbul Göngören’de dünyaya gelir. İyi ki de öyle olur. Yetiştiği ortam onun mizah anlayışını besler. E zekası da devreye girince çocukluk yıllarından itibaren komiklikler şakalar hiç eksik olmaz hayatından. Hasan Can Kaya’da sezdiğimiz o lisedeki komik çocuk algısı bize kalırsa o yıllardan kalma.

2İnteraktif Seyirci Ayrıcalığı


Bilirsiniz genelde bizim komedi programlarında kısaca bir iki seyirci ile sohbet edilir ve olaya geçilir. Hatta Talk Show konseptinde seyirci sadece alkış ve kahkaha efektidir. Ünlüler çağrılır, övülür, övülür ve övülür. Program kötü de gitse zorla da olsa güler o seyirci. Yani biraz şey, anladınız samimiyetsiz…

Mottosu Güldükçe Çoğalıyoruz olan bu program ise izleyiciyi tamamen içeriğe entegre ediyor ve interaktif olarak ilerliyor. Seyirci oyunu izlemeye gelmiyor oyunun bir parçası olmaya geliyor yani. Durum böyle olunca insanlar hem kendilerini ifade ettikleri için mutlu hissediyorlar hem de ortaya çıkan güzel şeyin bir parçası oldukları için başardıklarını düşünüyorlar. Ve ellerinde çok güzel bir anı ile evlerine dönüyorlar.

3Orijinal Format


Hasan Can Kaya’nın yarattığı format tamamen orijinal hatta okul yıllarımızdan esinlenilmiş. Zamanında konuşanlara ceza verilen düzenimize bir başkaldırı olarak planlanmış sanki. Bu programda ne kadar konuşursanız, ne kadar anlatırsanız daha çok artı alıyorsunuz. Üstelik bu konuşanlar seyircinin ta kendisi.

4Ailemizin Çocuğu


 

Hasan Can, programda (ve bizce günlük hayatta da) tam ailemizin çocuğu kıvamında. Bebiş diyor, canım kardeşim benim diyor seninle gülüyor seninle üzülüyor. Sanki mavi ekrandan değil de yan odadan sesleniyor.

Bir de öyle pozitif bir enerjisi var ki karşısındaki seyirci ne kadar soğuk nevale olursa olsun durumu kotarıyor, hiç modu düşmüyor. Maşallah diyelim nazarımız değmesin…

5Taktik Yok Bam, bam, bam


 

Konuşanlar programının en güzel yanı da herhangi bir metne sadık kalınmadan doğaçlama ilerliyor olması. Hasan Can başarının sırrı sorulduğunda; “Gülmediğimiz şeyleri anlatmıyoruz. Bu kalabalık arkadaş grubumla birlikte güldükçe çoğalıyorum” diye cevap veriyor.

Dijitaldeki büyümesini ise herhangi bir stratejiyle başarmadığını belirten komedyen inanmadığı işleri asla bizimle paylaşmıyor.

6Biz Buraya Nerelerden Geldik


Hasan Can Kaya’nın yeni yetme bir komedyen olduğunu sanırsanız yanılırsınız. Çünkü kendisi yaklaşık 15 yıldır bu işlerin içinde. Elbette yollar hep çift şerit, asfaltlı, ışıklı değildi. Literatürdeki tabirle ünlü olamadan önce dikenli yollarda düşe kalka bugünlere geldi. Çok uzun zamandır eğlence dünyasına hizmet eden komedyen resmen milim milim ilerlemiş. Önceleri sette çalışırken yavaş yavaş senaryo yazımına başlamış. Bir zamanlar sevilerek izlenen “Bir Kadın, Bir Erkek” dizisinin de senaryo grubunda yer almış. Hatta bir süre de BKM Mutfak kadrosunda sahne almış.

Fakat, her sektörde olduğu gibi bu sektörde de türlü mobbing ve engel Hasan Can’ı bulmuş ve bir süreliğine mesleğine ara verip başka işlere yönelmiş.

Neyse ki Hasan Can tamamen vazgeçmedi ve onunla tanışabildik, buluşabildik. 1 günün 1 yıl gibi geldiği şu zor günlerde gece gündüz ona güler hale geldik. Bize kalsa sabaha kadar Konuşanlar programından bahsedebilir ancak her yazı gibi bunun da bir sonu olacak. Gitmeden evvel müjdemizi de isteriz tabi. Geçtiğimiz ay Acun Ilıcalı yaptığı paylaşımla haberi duyurdu. Konuşanlar artık Acunn Medya’nın dijital platformu Exxen’de yayınlanmaya hazırlanıyor. Umarız yeni platformunda da Hasan Can Kaya’ya bol bol güleceğiz. Kahkahanız bol olsun!

Bonus:

 

Yorum Yap