1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Kötü Niyetli Arkadaş Tipleri Toplumda Her Tarafımızı Sardı, Bu Maddelerde Mutlaka Arkadaşlarınızdan Biri Var!

Kötü Niyetli Arkadaş Tipleri Toplumda Her Tarafımızı Sardı, Bu Maddelerde Mutlaka Arkadaşlarınızdan Biri Var!

kapak

Arkadaşlık kutsaldır ve kazanılması çok zor bir ilişkidir. Günümüz dünyasında ise özellikle rekabetin getirdiği kurtlar softası niteliğindeki bu çevre, birçok aslında kötü niyetli olan arkadaşı hayatımıza almamıza sebebiyet veriyor. Arkadaşlarınızı seçmek konusunda herkes sorumluluk sahibi ve açıkçası biraz daha uyanık davranmalıdır. Başa zaten ne geliyorsa güvendiğimiz insanlardan gelmiyor mu? İşte bazı yanlış arkadaş tipleri…

1Sosyal Tırmanıcı


Çoğunlukla yaşamda karşılaşmakta olduğumuz ilk sahte arkadaş tiplerinden biri “sosyal tırmanıcı” yani çevresindeki statüsünü yükseltmeye odaklı olanlardır. Onları ilkokulda, lisedeki çılgın ve hızlı yıllarda, kolejde ve tabi ki de iş ortamında devamlı görürüz. Sosyal merdivenleri tırmanmak dışında sizlerle ilgilenmeyeceklerdir.

2İyi Gün Dostu


Sanırsak toplumda en iyi bilinen kötü niyetli ya da sahte arkadaş tipine parmak bastık. Sakin ve esenlik dolu zamanlarınızda daima size yakın olan insanlardan bahsediyoruz. Herhangi bir gittiğiniz partide ya da sosyal kaçamakta sizinle olmaya hazırlar. Her şeyin yanında, onların destek ve ilgisine hayat savaşında bir şekilde ihtiyaç duyduğumuz bir problem ya da durum belirince, bir anda ortadan kayboluverirler. Sorumluluk almaktan korkarlar.

3Sürekli Yargılayanlar


Sağlıklı arkadaşlık, hayatınıza huzur getirir. Bu arkadaşların bizlere yakınlıkları ile kendimizi iyi hissederiz. Bizi hiçbir şekilde yargılamayacakları ya da eleştirmeyeceklerine dair emin olduğumuz insanlar, birkaç saat geçirdikten sonra bizleri gevşemiş hissettirirler. Bununla beraber bu tip sahte arkadaşlar bize güzel anlar yaşatmaz. Aksine onlarla zaman geçirince kendimizi kötü hisseder, enerjimizin düştüğünü fark ederiz. Yani şunu bilmelisiniz ki bu insanların çoğunun hobisi sizin enerjiniz üzerinden beslenmektir. Bilmenizde yarar var.

4Sessizce Sizi Kıskanan Arkadaş


“Her daim herş eyi muhteşem yapıyorsun”, “Senin yaşadığın iyi tesadüfler benim başıma asla gelmez”, “sen her daim çok şanslısın” … Bu gibi ifadeler, bu tür sahte arkadaşların dilinden asla düşmez bu cümleler. Bu şekilde fark edebilmeniz mümkün. Düşük benlik saygısı, genellikle bu tip arkadaşlığa vesile verir.

Yorum Yap