1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Kullananlar Mucizevi Olduğunu Söylüyor: Yaşlanma Karşıtı Bu ‘Süper Güç’ Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kullananlar Mucizevi Olduğunu Söylüyor: Yaşlanma Karşıtı Bu ‘Süper Güç’ Nedir, Nasıl Kullanılır?

https___specials-images.forbesimg.com_imageserve_900243354_0x0

Bugün size bir mucizeden bahsetmek için buradayız. Bu içeriği muhtemelen pahalı krem tanıtımlarında, reklamlarda duymuşsunuzdur. Evet daha fazla bekletmeden söyleyelim, retinol, retinal ve retinoik asit. Son zamanlarda özellikle Fransız kadınlarının eczaneleri aşındırıp stok yapıp aldıkları A313 isimli reçetesiz satılan krem içeriği dolayısıyla gündeme geldi ‘retinoik asit’ isimli madde.

1Her Şey A Vitamini ile Başlar

Yaşlanma karşıtı olarak bilinen retinol ve ondan 11 kat hızlı çalışan retinoik asit gibi maddelerin kökeni aslında A vitamini. Avitamini kökeni olan bu retinoid grubu ürünleri ciltte kolajen üretimini arttıran formüllerdir. A vitaminin sorunlu bölgelerde kızarıklık, şişlik ve kaşıntı ile savaştığı zaten biliniyor. Ancak tüm yüze uygulandığı durumlarda da anti-aging etkisi son zamanlarda kozmetik dünyasının yıldızı yapıyor onu.

2Nasıl Çalışıyor?

Cilt enzimleri, retinolü hücre yenilenmesini destekleyen retinoik aside dönüştürüyor, böylelikle hücresel yaşlanma azalıyor ve cilt görünümünde iyileşme başlıyor. Journal of Cosmetic Dermatology’de yer alan bir çalışma, retinolün cildi moleküler seviyede etkileyerek kolajen üretimini artırdığı ve 12 haftalık düzenli kullanım sonrasında ciltteki kırışıklık görünümünü belirgin şekilde azalttığı sonucunu veriyor.

3Sivilce Tedavisinden Mucizeye

İnanmazsınız ama A vitamini, Eski Mısır’dan beri şifa amaçlı sıklıkla kullanılmış bir içerik. 1960’larda ise, araştırmacılar, retinolün dermatit gibi kuru, kaşıntılı cilt koşullarını hafifletebileceğini keşfetti ve bu keşif yıllar süren kapsamlı çalışmalara ve klinik denemelere yol açtı. Bundan kısa süre sonra da retinol bir akne tedavisi yöntemi olarak kullanılmaya başlandı. Düzenli kullanımda aknenin yanı sıra ciltte pürüzsüzleşme ve temiz görünüme yaradığı anlaşılan bu maddeler sivilce tedavisinden; yaşlanma karşıtı ürünler standardına yükseldiğini görüyoruz.

4Nasıl Kullanılır?

Öncelikle hangi moleküler yapıdan birini seçerseniz seçin retinoid kökenli ürünler her yaş grubu için kullanılabilir. Amaç, kırışıklık açmak, yaşlanmaya karşı önlem almak, akne tedavisi ya da ciltte renk eşitsizliğini gidermek olabilir. Özellikle kırışıklıklar için 30 yaş sonrasında kullanımı oldukça önemli anlayacağınız. Fakat dikkat edilmesi gereken bir kaç husus bulunmuyor değil. Hücre yenileyici özelliği olan bu içeriklerin küçük yan etkileri olabilir. Siz bir anda yüksek miktarda A vitaminine ve ondan gelen formül retinoik aside maruz kalırsanız cildiniz büyük tahribata uğrayabilir. Bu sebeple haftada 2 kez, nemlendiricinize karıştırarak uygulayabilirsiniz. Kırışıklıklar için, gece uygulanması uygun olan bu kremleri kullandıktan sonra, gün içinde uygun faktörlü güneş kremi kullanımı da ekstra önemlidir.

Yorum Yap