1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Küresel Isınmaya Yeni Çözüm: Uzay Aynası Projesi!

Küresel Isınmaya Yeni Çözüm: Uzay Aynası Projesi!

1554731202169-iss

2021 yılı itibariyle Dünya çapında en çok gündeme gelen konuların başında iklim krizi geliyor. Dünya genelinde mevsim normallerinin dışında seyreden hava ve iklim şartları insanları tedirginliğe sürüklüyor. İlerleyen yıllarda hızlı bir şekilde canlı yaşamı ve ekosistemi tehdit etmesi beklenen küresel ısınma, şimdilerse su sıkıntısı olarak karşımıza çıkmakta. Peki, Dünya geleninde bu konuyla ilgili nasıl önlemler alınıyor? İşte bu yazımızda küresel ısınmaya karşı geliştirilen ‘Uzay Aynası Projesi’ne değineceğiz.

1Uzay Aynası Projesi Nedir?


‘Uzay Aynası Projesi’ adı verilen bu uygulama küresel ısınmanın etkilerini azaltmak ve Dünya iklim koşullarının bozulmasını önlemek için iklim mühendisleri tarafından ortaya atılmıştır. Projeyi kısaca açıklayacak olursak, dünyanın yörüngesine yerleştirilecek aynalar aracılığıyla güneş ışınlarının geriye doğru yansıtılması amaçlanıyor. Bu sayede yeryüzüne daha az güneş ışığı ve de güneş kaynaklı radyasyon ulaşması sağlanmış olacaktır.

2Küresel Isınmayı Azaltmaya Yönelik Çalışmalar


Küresel ısınmayı ve etkilerini azaltacak projeler üzerinde yapılan çalışmalar ile iklim mühendislerinin geliştirdikleri yöntemler 2 ana başlık altında sınıflandırılmaktadır. Bunlardan ilki atmosferde bulunan karbon salınımını ve karbondioksit miktarını azaltmaya yöneliktir. Okyanus gübrelemesi bu başlık altında sınıflandırılabilir. İkinci yöntem ise dünyayı ısıtan güneş ışığı kaynaklı radyasyonu önlemeye yönelik yöntemlerdir. Uzay Aynası Projesi bu sınıfa dahil edilir.

3Proje ilk olarak 1980’li Yılların Başında Ortaya Çıktı


‘Uzay Aynası Projesi’ fikri ilk olarak 1980’li senelerde, yaşam için uygun olmayan Venüs’ün iklimini serinletmek amacıyla ortaya atılmıştır. Lowell Wood, isimli bir bilim adıma 2001 senesinde küresel ısınmanın etkilerini azaltmak için bu fikri tekrar gün yüzüne çıkartmıştır. Wood, yaptığı çalışmalar sonucunda mevcut güneş ışınlarının yalnızca %1’inin geri yansıtılabilmesi durumunda atmosferdeki karbondioksit miktarı azalmasa bile dünyanın iklim koşullarını daha istikrarlı hale getirebileceğini ifade etti.

4Proje Ne Miktarda Etkiye Sahip?


‘Uzay Aynası Projesi’ne ilişkin olarak yapılan iklim modelleme çalışmaları sonucunda, projenin hayata geçirilmesi ile ekvator ve tropik bölgelerde soğuma sağlanabileceği ama kutuplardaki ısınma ve bunun sonucunda ortaya çıkan buzul erimesi durumuna çözüm sağlamadığı ortaya konuldu. Sonuç olarak proje hayata geçirilse bile küresel ısınma kaynaklı deniz sularında yükselme sorununa çare olamayacak. Bunun dışında karbon salınımını azaltacak yeni çözümler bulunana kadar küresel ısınma etkilerini hafifletebilecek bir proje olduğu düşünülüyor.

Yorum Yap