1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Maymunlar Turistlerin Değerli Eşyalarını Bilerek Çalıyorlar! Bu Şekilde Daha Fazla Yiyecek İstedikleri Ortaya Çıktı!

Maymunlar Turistlerin Değerli Eşyalarını Bilerek Çalıyorlar! Bu Şekilde Daha Fazla Yiyecek İstedikleri Ortaya Çıktı!

569633e3b26fc4ea087bc815

Makak maymunları üzerinde yapılan bir gözlem enteresan bir bilginin ortaya çıkmasını sağladı. Turistlerin değerli eşyaları karşısında daha çok yiyecek verdiğini fark eden maymunlar, işi profesyonel seviyeye taşıyarak, adeta insanlarla pazarlığa oturdular. Turistlerin özellikle değer verdikleri elektronik eşyaları çalan maymunlar, takas için küçük hediyeleri kabul etmiyorlar.

1Kuyrukları Gibi Elleri de Uzun


Endonezya’nın Bali adasında gerçekleştirilen bir araştırmaya göre makak maymunlarının turistlerin değerli eşyalarını ayırt edebildikleri ortaya çıktı. Kuyrukları gibi elleri de uzun olan bu hayvanlar, çaldıkları eşyalar karşılığında ‘iyi fidye’ alabilmek için turistlerin değerli eşyalarını rehin alıyorlar.

2Kazançlarını Arttırıyorlar


Araştırmanın öncüsü olan Lethbridge Üniversitesi psikoloji bölümünden Dr. Leca, kurnazlığı ile tanınan bu hayvanların boş çanta, saç tokası, bileklik gibi insanların daha az değer verdikleri eşyalar yerine turistlerin karşılığında yemek verme ihtimalinin daha yüksek olduğu fotoğraf makinesi, telefon gibi elektronik eşyaları hedef aldıklarını ifade etti.

3Elektronik Eşyaları Hedef Alıyorlar


Maymunların dikkat çeken bu öğrenme sürecinde bu farkındalığı insanları gözlemleyerek, edindikleri tahmin ediliyor. Makak maymunlarının turistlerin değer verdikleri eşyaları ayırt edebilmeleri 1 ile 4 yaş aralığında gerçekleşiyor. Süreç sonunda bir makak maymunu turistlerden en iyi yemeği alabilmek için neleri çalması gerektiğini biliyor. Elbette insanların en çok çalınan eşyaları elektronik eşyalar oluyor. Bir saç tokası ya da bilekliği geri almak için çok fazla çaba harcamayan turistler, telefonları ya da kameralarını geri almak için dakikalarca beklemek zorunda kalıyor.

4Az Değerli Eşyalar İçin Küçük Ödülleri Kabul Ediyorlar


Yapılan gözlemler gösteriyor ki, maymunlar değerli olmayan eşyalar karşılığında daha küçük ödülleri kabul edip, takas için naz yapmıyorlar. İnsan gerçekten şaşkınlığa uğruyor. Hadi itiraf edin aklınıza ilk gelen ‘Maymunlar Cehennemi’ oldu değil mi?

5Hırsızlık ve Takas Kültürel Zeka Göstergesi

Araştırmalar maymunların doğal ortamlarında gerçekleştirildi. Doğal olarak 273 gün boyunca süren araştırma sonrasında makak maymunları hakkında geniş çaplı bir bilgi birikimi edinilmiş oldu. Dr. Leca, takas ve hırsızlığın kültürel bir zeka belirtisi olduğunu ifade etti. Bu tür davranışların sosyal olarak öğrenildiğini ve makak maymunu nüfusunun bu davranışı yaklaşık 30 yıldır nesilden nesile aktardığını belirtti. Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Yorum Yap