İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Mutluluğun Formülü; Dopamin! Bu 8 Mucizevi Yiyecek Dopamin Seviyenizi Arttırıyor!

Mutluluğun Formülü; Dopamin! Bu 8 Mucizevi Yiyecek Dopamin Seviyenizi Arttırıyor!

Dopamin, vücutta doğal olarak salgılanan bir hormondur. Sinir hücreleri arasında iletişimi sağlayan bu hormon, ‘serotonin’ gibi mutluluk hormonu olarak bilinir. Yani mutluluk sadece dış etkenlerle değil, hormonlar aracılığıyla da elde edilebilir. Peki, vücudumuzdaki dopamin seviyesini artırmanın bir yolu var mı? Elbette… İşte dopamin yükseltici etkiye sahip yiyecekler…

1Yoğurt


Amino asit ve proteinlerin bir araya gelmesi sonucunda oluşan yoğurt, insan vücudunda dopamin hormonunu yükselten bir etkiye sahiptir. Bunun ana sebebi ise çoğu proteinin dopamin hormonunu destelemesidir.

2Peynir


Yoğurtta olduğu gibi protein seviyesi oldukça yüksek olan peynir, dopamin seviyesini arttıran bir besindir. 500 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen bir araştırmaya göre peynir, gözle görülür bir şekilde dopamin nöronal aktivitelerini arttırmaktadır.

3Balık


Balık yağının beyin hücreleri üzerindeki olumlu etkisini bilmeyen yoktur. Hücreler arasındaki mesaj iletişimini güçlendirir. Bunun yanı sıra düzenli balık tüketiminin dopamin hormon seviyesini yükselttiği de bilinmektedir. Sonuç olarak mutluluk üzerinde etkisi vardır.

4Kırmızı Et


İçerdiği zengin B12 vitamini insan vücudu üzerinde birçok olumlu etkiye sahiptir. Ayrıca dopamin seviyesini de fark edilir derecede artırır. ‘Kim et yemeyi sevmez ki zaten’ derdik ama vejetaryen ve veganlara bu konunun dışında…

5Yumurta


Özellikle ülkemizde yumurta en çok kullanılan besinlerden birisidir. Dopamin hormonunun seviyesini arttıran yumurta, beyin, beden ve ruh sağlığı üzerinde onarıcı bir etkiye sahiptir.

6Badem


En çok tüketilen kuru yemişlerden birisi olan badem, dopamin üretimi için gerekli olan fenilanin amino asitine sahiptir. Yedikçe yiyesimizin gelmesinin başlıca sebebi şimdi ortaya çıktı… Ama unutmayın her şeyin fazlası zarar. Dengeyi korumak lazım.

7Çikolata


Yani konu mutluluk olurda, çikolatadan bahsetmek olmaz mı? İçinde kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan kimyevi maddeler bulunan çikolata, beyni hastalıklara ve yaşlanmaya karşı koruyan oksit gidericilere sahiptir. Beyni uyaran çikolata içerisinde feniletlamin gibi mutluluk veren maddelerde vardır. Ama dikkat edin, malum her şeyin bir ayarı var.

8Meyve


Muz, elma, çilek, portakal gibi taze meyve tüketmek, dopamin seviyesini ciddi oranda arttırmaktadır. Bunun yanı sıra bol C vitamini tüketmek de dopamin hormonu üzerinde arttırıcı bir etkiye sahiptir.

Yorum Yap