1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Önemli Bazı Olayları Derledik, Meraklısına Kısa Kısa Tarih’ten Seçmeler

Önemli Bazı Olayları Derledik, Meraklısına Kısa Kısa Tarih’ten Seçmeler

95A16AC2-09E6-41E4-9634-F7B842D71B90-770x430

Dünya tarihinde yaşanmış olan bazı olaylar adeta kelebek etkisi yaratmıştır ve akıbetinde tüm tarihi etkilemişlerdir. Tarihin tekerrürden ibaret olduğu söylenir.

1Tekerleğin İcadı


Tekerleğin icadı M.Ö. 3500 senesine dayanır. Günümüzdeki ulaşımın üzerinde durduğu ayaklardır. Mezopotamya’da ilk oluşumlarına rast gelinmiştir. Arabaların bir fetih aracı olarak kullanıldığı da düşünüldüğünde ne kadar önemli olduğunu tasavvur edebiliyoruz öyle değil mi?

2Yazının İcadı


Yazı M.Ö. 3300 senesinde icat edilmiştir diye kayıtlara geçer. Tarihin kaydı da dahil olmak üzere bu icattan itibaren tutulmaya başlandı. Tarihle günümüz arasındaki en sağlam köprüyü bu şekilde kurabildik. Söz uçar yazı kalır diye boşa denmiyor arkadaşlar. İnsanı bu kadar geliştiren en önemli şeylerden biri tartışmasız yazıdır.

3Rönesans


Rönesans, 15. ve 16. Yüz yıllar arasında İtalya’da ortaya çıkmıştır. Bilim ve teknikteki ilerlemenin önünü delice açmış insana verilen değerin artmasını sağlamıştır. Sanatı da kökünden etkilemiştir. Tarihte ihtişamlı yerini her zaman koruyacaktır.

4Reform


15. ve 17. Yüz yıllar boyunca bütün Avrupa’yı etkileyen bu reform hareketinin en temel sonucunda Katolik kilisesi etkisini yitirmiştir ve Protestanlık doğmuştur. Din adamları ve kilise ilk zamanlarda gördüğü saygıyı yitirmiştir. Avrupa’daki mezhep birliği bozulmuştur.

5Fransız Devrimi


1789 ile 1799 seneleri arasında gerçekleşmiştir. Fransız Devrimi’nin sonucunda Fransa’daki mutlak monarşi yıkılmıştır. Bunun yanında Katolik kilisesi ciddi anlamda reformlara gitmek zorunda kalmıştır. Fransız Devrimi diğer ülkelerde de öncülük etmiş ve Avrupa’da çok büyük bir etki bırakmıştır.

61. Dünya Savaşı


1914 ve 1918 seneleri arasında yaşanmış olan I. Dünya savaşı sonucunda pek çok değişiklik olmuş, Avrupa’daki mevcut olan dengeler oldukça değişmiştir. Osmanlı ve Avsuturya Macaristan İmparatorluğu parçalanmış, Çarlık Rusyası resmen yıkılmıştır. Türkiye, Polonya, Macaristan, Çekoslovakya, Letonya, Yugoslavya, Litvanya ve Ukrayna kuruldu.

7Adolf Hitler’in Ve Partisinin İktidara Gelmesi


1933 senesinde Adolf Hitler iktidara geldi. Avrupa’nın tarihi adeta yeniden yazıldı. Adolf Hitler, II. Dünya Savaşını başlatmış ve çok kötü anılan Yahudi Soykırımı gerçekleştirmiştir.

81. Dünya Savaşı


1939 ve 1945 seneleri arasında gerçekleşmiş olan II. Dünya Savaşı sonucunda Almanya ülkesi ikiye ayrıldı. soğuk savaş dönemi ABD ve SSCB arasında başladı.

9Atom Bombasının İcadı


Nükleer silahlar devri başladı. 1945 senesinde tarihin en acımasız saldırılarından birinin yapılmasına sebebiyet verdi.

10Berlin Duvarının Yıkılışı


1989 senesinde Berlin Duvarı’nın yıkıldı. Alman Demokratik Cumhuriyeti resmen sonlandı.

Yorum Yap