1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Orta Yolu Bulunamayan, Son 20 Yılın Bomba Tartışması, Maço Mu Romantik Mi?

Orta Yolu Bulunamayan, Son 20 Yılın Bomba Tartışması, Maço Mu Romantik Mi?

c3f1f65e-909a-4bae-9bae-f78f1dcbead5

Kadınlara “hangisini tercih edersiniz?” diye sorulurken erkeklere “hangisisiniz?” diye sorulan bu soru çeneleri çok yordu. Her kafadan çıkan bir fikir var. Öncelikle kelimelerin gerçek anlamlarına bir bakmaya ne dersiniz?

1Maço’dan Başlayalım


“Maço” sözcüğünün etimolojik anlamına bakmak adına internette araştırma yaptığımızda İspanyolcadan İngilizceye geçmiş olduğunu ve bu yolculukta İngilizceden de Türkçeye geçtiğini anlarız. İspanyolcada macho’nun anlamı “erkek” tir. İngilizce’de ise bakın ki şu duruma “İspanyol erkeği gibi” ve de bir de “kabadayılık taslayan erkek” anlamlarında varmış. Kelimenin Türkçe karşılığına bakacak olursak da “Sert ve kaba erkek.” Şeklinde kullanılırken, “kadını küçümseyen” bir anlamı da mevcuttur.

2Romantik İle Devam Edelim


“Romantik” sözcüğüne bakacak olursak ise Fransızcadan Türkçeye girmiştir. İki dilde de aynı anlamlara gelir, “Hissi, duyarlı ve hassas.” Bazı insanlara tam da bu noktada bu ikili tartışma anlamsız gelmeye başlar. “Kötü olanı kim ister ki!” tutumuyla yanıt veren bu kişilerden “Elbette romantik erkek!” şeklinde net bir cevap duyarız. Kadınlar kendilerine hassas davranılmasını isterlerken, erkekler de “kaba” yaftasından kaçınmaktadırlar.

3Erkeğin Egemen Olduğu Düşünce Biçimi


Bu iki kavramı toplumun genel kesiminin bakış açısıyla incelemek gerek. Maço erkek “erkeğin toplumsal anlamda kadına egemen olduğu fikri ile yola çıkan erkek”tir. Çoğu kimseler için bu tutumda yanlış ya da sakıncalı bir durum yok. Toplumumuzun çoğunluğuna göre erkek kadına egemendir ve egemen de olmalıdır. Erkek dediğin kadına sözünü geçirir, kadına sahip olur, kadına bağımlı olmaz, o hükümrandır, kadının adeta hâkimidir. Maçoculuğu makbul bulanlar adına maço bir erkek; evin reisidir, bu yüzden kararları sorgulanmaz, her şeyi halledebilmekle muktedirdir, kadını koruyan kimliktir, hatta kadından daha iyi düşünebilen erkektir, bu yüzden kadınına bağırma hakkını elinde tutar, kadını aciz bulur, yani kadının üzerinden sorumluluk yüklenir, bunu yaparken kadını rahat ettirendir, harcamalarda hesabı ödetmeyendir, kadınını delicesine sahiplendiğinden kıskanandır, bu yüzden ne giydiğine ya da nereye gittiğine karışmaya da hakkı olandır gibi gibi…

4Duyguların Temsilcisi


Toplumun bahsettiğimiz bu kesimindeki romantik erkek üzerinde algılanan imajına bir bakalım. Romantik erkek duygusaldır, narindir, aşırı duyarlıdır, zariftir incedir. Baş döndürücü aşk cümleleri edebilen, aşk dolu bakan, kadının ruhunu adeta okuyan, mum ışığında yemek organize edebilen, diz çöküp keman eşliğinde evlenme teklif eden, baştan çıkartıcı ön sevişmeyi uzun tutan, ikili için önemli günleri her daim hatırlayıp kadınına sürpriz yapan, kadınına çiçek alan, sesi belli bir yüksekliğin üzerine çıkmayan erkeklerdir. Genellemenin bu kesimi adına maço erkek, gücü temsil ederken, romantik erkek ise, duyguların temsilcisidir ve güç, duygulara üstün gelendir… Ne de olsa bu toplumsal yaklaşımda güç, erkeksi olandır, duygu, kadınsıdır.

5İşin Aslı Kadın Ruhundan Anlayan, Akıllı Ve Güçlü Bir Erkek Değil Midir?


Sadece maço olursanız kadının ruhunu adeta boşlamış olursunuz. Sadece romantik olursanız da ihtiyaç duyulan güven duygusunu veremezsiniz. Erkekler, her iki kavramın da iyi taraflarını taşımakla yükümlülerdir. Onları sıfatlandırmaya çalışmayın. Erkeğin sahipleniciliği, kadını incitmemelidir. Kadını hükmedilecek bir canlı olarak görmemelidir. Erkekler yine elbette kadının ruhundan ve duygularından anlayabilmeli; ama bu narin ve hassas tutum hayatın her alanına taşınmamalı. Gerektiğinde tuttuğunu koparabilmek sadece erkeklere değil kadınlara da gerekli olan bir hayat tutumudur. Bununla ilgili duyduğumuz en iyi şeylerden biri şu olsa gerek, avdan getirilen et ile eşinizin bedenini, güzel sözlerinizle onun ruhunu doyurmalısınız.

Yorum Yap