1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Popüler Kültür Öğeleri ile İlgili Şaşırtıcı Bilgiler

Popüler Kültür Öğeleri ile İlgili Şaşırtıcı Bilgiler

Popüler Kültür Öğeleri ile İlgili Şaşırtıcı Bilgiler

Popüler kültür adının da hakkını vererek, hayatımızın tam orta yerinde duruyor. Günlük hayatımızı, konuşmalarımızı hatta jargonumuzu dahi etkileyen popüler kültür öğeleri ile ilgili şaşırtıcı bilgileri sizin için bu yazımızda derledik.

1Netflix’te Ne İzliyoruz?

Bu yıl pandemi ile yükselen yıldız Netflix oldu. Netflix’te yer alan tüm dizileri silip süpürdük. Her gün yeni bir dizi keşfediyoruz ve bu keşifleri çevremizle paylaşıyoruz. Buna rağmen, Netflix izlenme oranı toplamının %7’si hala The Office’e ait. Netflix’te günlük ortalama izlenen video süresi ise 18.000 yıla ulaşmış durumda.

2BTS Güney Kore Ziyaretlerinin Artmasına Sebep Oldu

Son yılların yükselen K-Pop grubu BTS, Güney Kore’ye yapılan turistik ziyaretlerin artmasına sebep olmuş. 2017 yılında Güney Kore’yi ziyaret eden her 13 turistten en az birinin bu ülkeyi BTS’den dolayı merak etmesi sebebiyle gerçekleştiği belirtilmiştir.

3Game of Thrones’u Nasıl İzlediniz?

Son yılların dünyayı kasıp kavuran dizisi, finali ile hayal kırıklığına uğratsa da Game of Thrones oldu. Game of Thrones izleyicilerinin ise %90’ının illegal yollarla diziyi izlediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca dizinin çekildiği yerlerden biri olan Kuzey İrlanda’ya finansal olarak katkısı 300 miyom doların üstünde olmuştur. Bu gelir hem Kuzey İrlanda’ya yapılan turistik ziyaretlerin artması ile hem de o bölgede yaşayanlara sunulan iş imkanları ile gerçekleşmiştir.

4Karlar Ülkesi’nin Norveç Turizmine Katkısı

ABD’de özellikle genç kızlar arasında oldukça popüler olan Karlar Ülkesi çizgi filmi, Norveç’e giden Amerikalı turist sayısını nerdeyse üçe katlamış vaziyette.

5Çizgi Romanların Bitmek Bilmeyen Popülaritesi

Çizgi roman serilerine duyulan hayranlık, hiçbir dönem azalmadı. Hatta çizgi roman koleksiyonu yapanların sayısı ile sürekli artmaktadır. Dünyada bilinen en büyük çizgi roman koleksiyonu ise 120.000 parça çizgi romandan oluşmaktadır ve Kongre Kütüphanesinde sergilenmektedir.

6Friends Dizisinin Günlük Konuşmaya Etkisi

10 yıl boyunca aralıksız devam eden ve bitmesinin üzerinden 15 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen etkisini yitirmeyen Friends dizisinin en sevilen karakterlerinden olan Chandler, iğneleyici ve farklı konuşma tarzı ile Amerikan halkının konuşmasını değiştirmiş.

7Susam Sokağı ve Emmy Ödülleri

Çocukluğumuzun unutulmaz programı Susam Sokağı tam 189 kez Emmy ödülünün sahibi olmuştur.

8Harry Potter Kitaplığı

Pek çok kişiye okumayı sevdiren, her bir kitabının çıkışında milyonlarca çocuğu günlerce uykusuz bırakan Harry Potter kitapları, hala en severek okunan kitaplardan. Dünyada her 15 kişiden en az birinde Harry Potter kitabına sahip olması bu sebeple bizi çok da şaşırtmadı.

9Oyun Müzikleri Konserine Gider misiniz?

Oyun endüstrisi büyümeye devam etmektedir. Hatta bu endüstri o kadar büyümüştür ki, oyun müzikleri konserleri bile düzenlenmeye başlanmıştır. Her ne kadar biz düzenlenen bir oyun müzikleri konserine denk gelmemiş olsak da bu konserlere gidenlerin sayısının klasik müzik konserlerine gidenlerin sayısını ikiye katladığını söylememiz gerekli.

 

Yorum Yap