1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Robotik Çalışmalarda Bir Gelişme Daha: Robotlara Özel Beyin Tasarlandı!

Robotik Çalışmalarda Bir Gelişme Daha: Robotlara Özel Beyin Tasarlandı!

robotlara-ozel-beyin-tasarlandi-3

Her geçen gün robotik çalışmalarda yapılan gelişmeler birbirini kovalıyor. Çoğu kişi robotların, ihtiyaç duyduğumuz tüm işleri yapmasını ve bu sayede daha rahat bir yaşamı hayal ederken, bazıları robotların insan yaşamının sonunu getireceği teorisine inanıyor. Geçtiğimiz günlerde robotik çalışmalara bir yenisi daha eklenirken, robotlara özel tasarlanan beyin, hafif bir ürkmeye sebep olmadı değil.

1İnsan Hayatında ‘Robot’un Yeri


Günümüzde çok işlevsel olmayan çok sayıda robot aslında tam da hayatımızın içerisinde; ev eşyalarından, akıllı asistanlara, mutfak robotlarından, robot köpek polislere kadar gördüğümüz her yerde minik robotçuklar var. Ancak anlaşılan o ki, insanlık için bu yeterli değil.

Bilim adamları insanlarla iletişime geçebilen ve özgün olabilen robotik aktivitelerin peşinde! Bildiğiniz gibi günümüzde farklı ülkelerin tasarımları ve insana benzerliği ile şaşkına uğratan farklı modellerde robotlar söz konusu. Ancak bu robotlar, çeşitli hareketleri yerine getirebilseler bile insanlarla iletişim sırasında zorlanıyorlar.

2Robotlara Özel Beyin Tasarlandı


Massachusetts Institute of Technology‘deki (MIT) mühendisler, insanlar ve robotlar arasındaki iletişimi kolaylaştıracak ve daha hızlı çalışmasını sağlayacak özel donanımlara sahip bir beyin tasarladılar.

3Yakın Zamanda Göreceğiz


MIT’den Sabrina Neumann, yaptığı açıklamada robotlar için uyaranları algılamak ve hesaplama yaparak, yanıt oluşturmak için tepki sürelerini sınırlayan çok fazla hesaplama olduğunu ifade etti. Neumann, bu konuda çözüme ulaştıklarını ve robotun bedeni ile zihni arasındaki uyumun kısa sürede yakalanmasını sağlayan kısa bir yol bulduklarını belirtti.

Yeni robotik hesaplama yöntemi, robotun yanıt sürelerini minimuma indiren özel bir bilgisayar çipi ile fiziksel tasarımını ve amaçlanan uygulamaları kapsıyor. Robotlar için geliştirilen beyni, test süresi tamamlandıktan kısa süre sonra görebileceğiz.

4Robomorfik Hesaplama


Bir robot, üç ana aşama ile çalışır. İlki, sensörler ya da kameralar yoluyla veri toplamayı içerir. İkincisi, analiz ve çözümlemedir. Robotların gördükleri yoluyla, çevrelerindeki olayı analiz etmeleri ve sonrasında çözüm yolunu bulmalarıdır. Son aşama ise bir eylem planı oluşturarak, çözüme kavuşturmaktır. Yani bu adımlar oldukça uzun zaman alırken, hesaplama gücü gerektirebiliyor.

Araştırmacılar, donanım hızlandırma tekniğini kullanarak, belirli hesaplama görevlerini daha verimli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için özel bir birimin kullandılar. Çoğu robot, belirli bir uygulama kümesiyle tasarlanmıştır ve donanım hızlandırmasından yararlanabilir. Bu sebeple, MIT’deki mühendisler robomorfik hesaplamayı üretti.

Sistem, robotun belirli bir bilgi işlem ihtiyaçlarına en kısa sürede en iyi şekilde uyacak özel donanım tasarımları oluşturuyor. Bu sayede, ortaya çıkan mikro devre tasarımı ile robot hesaplama ihtiyaçlarının verimliliğini en üst düzeye çıkartılabiliyor.

Yorum Yap