1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Sanal Gerçeklik ile Tedavi Mümkün mü? Vertigoda İlaçsız İyileşme

Sanal Gerçeklik ile Tedavi Mümkün mü? Vertigoda İlaçsız İyileşme

content-958-e8bcd497-7abc-4b4d-a499-0d13c2d03eb1_960x720

İç kulaktaki denge merkezindeki kristallerin oynaması sonucu ortaya çıkan vertigo, halk arasında yoğun baş dönmeleri ile meşhurdur. Zihinsel karışıklıkların ve yoğun halsizliğin eşlik ettiği hastalık yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürür. Bu hastalığın tedavisi ilaç ve iğnelerle yapılsa da bazen denge problemleri yaşanmaya devam ediyor. İşte bu problemlerin çözümü için geliştirilen teknoloji ve tedavi yöntemleri:

1Göz ve İç Kulak Dengesinin Sağlanması

Vertigonun nedeni tümör yada cerrahi işlem gerektiren bir durum değilse ilaç tedavisinden sonra hastaların denge kaybının azaltılması için denge egzersizleri yapması gerekiyor. Egzersiz için geniş alanlar ve hastanın bu alana ayak uydurması gerekiyor. Ancak şimdilerde uygulanan sanal gerçeklik teknolojisi ile hastalar her yerde egzersizi uygulayabiliyor.

2Son 1 Yıldır Türkiye’de

Vertigo tedavisi için kullanılan sanal gerçeklik teknolojisi son 1 yıldır ülkemizde. Daha önce Fransa, Almanya, İngiltere ve ABD’de kullanılan sanal gerçeklik gözlükleri hastaların egzersiz yapmasını sağlayarak denge sisteminin yeniden kuvvetlendiriyor ve uyuyan hücrelerin uyandırılmasına katkı veriyor.

3Hastalar Fayda Görüyor Mu?

Vertigo tedavisi için tasarlanan sistemde hasta gözlüğü takınca kendini 3 boyutlu bir dünyanın içinde buluyor. Oyun gibi olan bu egzersizler hastanın seviyesine göre aşama aşama arttırılıyor. Peki işe yarıyor mu? Kesinlikle evet. Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde uygulanan tedavi hastalar üzerinde yüzde 100 sonuç vermiş. Aynı zamanda klasik tedavilere göre neredeyse 1o’da 1’i kadar kısa sürede sonuçlar alınabiliyor.

 

Yorum Yap