1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Şehirlerin Dijitalleşme Haritaları Yayınlandı: İstanbul, New York ve Londra’yı Solladı

Şehirlerin Dijitalleşme Haritaları Yayınlandı: İstanbul, New York ve Londra’yı Solladı

INSTANBUL-01

Şehirlerin kentsel sorunlarına dijital çözümler arayan Siemens, dünya şehirlerini inceleyerek bir dijitalleşme haritası ortaya koydu. Gelişmiş şehirleri bu sıralamada geride bırakan İstanbul için gelecekte bakın neler düşünülüyor.

1Kentsel Sorunlarla Mücadelede Teknoloji

Siemens, yaptığı bu araştırma ile ortaya koyduğu sıralamada şehirlerin kentsel sorunlarla mücadelede teknolojiyi ne kadar kullanabildiğini ve kullanabileceğini değerlendirmiş. Teknolojide öncü kuruluşlardan biri olan şirketin odak noktası ise dünyanın büyük şehirlerindeki ulaşım ağı ve teknolojik ulaşım sistemleri. Bununla birlikte kentsel teknolojilerde sürdürülebilirlik, kullanıcı uyumu ve çevre duyarlılığı da dikkate alındı.

2Dünyadan Lokasyonlar

Dijitalleşme haritasında ülkemizden elbette İstanbul yer aldı. Dünyadan ise neredeyse tüm metropoller listede.  Uzun süren araştırma ve inceleme döneminin ürünü olan, İstanbul, Berlin, Buenos Aires, Dubai, Hong Kong, Londra, Los Angeles, Melbourne, Münih ve New York gibi metropollerin dijitalleşme karnesini ortaya koyan çalışma, Siemens’in ilgili şehirlerdeki ekipleriyle birlikte yürütüldü.

3İstanbul Büyük Rakipleri Solladı

Araştırma sonucunda şehirlerin dijitalleşmeye hazır olma düzeyi ve potansiyeli belirlenerek 10 üzerinden puanlandırıldı. Buna göre İstanbul’un dijitalleşmeye hazır olma düzeyi 10 üzerinden 5, dijitalleşme potansiyeli ise 4 olarak belirlendi. Aynı çalışmada Berlin ve Münih’in dijitalleşme potansiyeli 2, Londra ve New York’unki ise 3 olarak belirtildi.

4Gelecekte Neler Olacak?

Büyük rakipleri geride bırakan İstanbul için gelecekte akıllı şehir olma yolunda sağlam adımlar atılabileceği öngörülüyor. Vatandaşlar için ulaşımda tren, tramvay, metro, otobüs, feribot, deniz otobüsü, teleferik, paylaşımlı bisiklet gibi seçenekler olsa da gelecekte teknolojinin gücüyle bir yerden bir yere gitmenin kolaylaşacağı düşünülüyor. Şehrin buna uyum sağlaması ve sürdürülebilirliği konusunda da İstanbul rakiplerine göre hiç de fena bir konumda değil.

Yorum Yap