1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Size Aslında Yaşamadığınızı Söylesek? Carpe Diem İle Ana Odaklanma Eylemi

Size Aslında Yaşamadığınızı Söylesek? Carpe Diem İle Ana Odaklanma Eylemi

maxresdefault (15)

Yaşamayı unuttuk mu ne… Anın tadını çıkarabiliyor musunuz? Zaten zor günler yaşadığımızı hepimiz biliyoruz. Bu zamanlarda özellikle ruh sağlığımız için buna çok ihtiyacımız var.

1İçinde Bulunduğunuz Günün Farkına Varın


Carpe diem Latin edebiyatından Horatius’un bir dizesinde geçmekte olan “Gününü gün et, anı yaşa, günü yaşa” manasına gelen bir özdeyiş. Bu özdeyişi doğru yorumlamalı, hazcı felsefenin bir savı gibi mana bulmak yerine, geçmişi bugüne karıştırmak ya da gelecek hakkında kaygılanmak yerine yaşanılmakta olan anın değerine vurgu yapmak için bir uyarı gibi algılamalı.

2“Anı Yaşamak Zihinde Değil, Kalpte Olur…”


Byron’ın yapıtlarında tekrar tekrar geçen “Günü yakala” sözlerinin, yaşanmakta olanın kıymetini gözden kaçırmamayı öğütlediğini bilmeliyiz. Anadolu’da çok kullanılan bir özdeyiş, “Günü anlamlı yaşa” ise, insanoğlunun sadece bedenlerini derin bir uykuya, tinlerini ölüme hazırlamalarının yerine, şimdi ve şu an yaşamlarına değer katmaları gerektiğinin altını çizme hususunda üstü kapalı bir uyarı barındırdığı bilinmeli. Yarının ne olacağını bilmiyoruz, içinde bulunulan anın değerinin bilinmesi, yarına mümkün mertebe az güvenilmesi gerektiği hususu zihne yerleşmeli. Robin Sharma’nın konuya şöyle bir yaklaşımı da var “Anı yaşamak zihinde değil, kalpte olur…”

3Hippi Felsefesine Mi Benzettiniz?


Anı yaşamak, Hippi felsefesi gibi ütopik mi geliyor kulağa? Hatta “Savaşma, seviş” de onlara ait… Carpe diem’in aslında felsefesi kişiler ya da kültürler anlamında genellikle anlaşılmak istendiği gibi anlaşılmış ve her nasıl anlaşıldıysa o anlamıyla toplumsal kabul görmüştür. Bu ve bunun gibi yoruma açık ifadelerde, toplum maalesef biraz da işine geldiği biçimde yorumlama eğilimine girmektedir.

4Carpe Diem = Gününü Gün Etmek Değildir


Carpe diem tam olarak geçmiş için kafa yorma ve gelecek için de plan yapma manasına gelmiyor. Yaşamı ele alış şeklini kökten uca değiştiren, yaşanılan anın değerini anlatan onu doğru kullanmayı öğüt eden bir deyiştir. Gününü gün etmek demek carpe diem demek değildir yani. Günü kurtarmak değil arkadaşlar, ana odaklanmak.

5Hiçbir Adım İçin Geç Değil


“Şimdi, şu an” carpe diem fiilinin ve düşüncesinin odağıdır. Hayat var olmanın tam kalbindedir. Şöyle söyleyebiliriz, Dün geçti ve yarın da henüz olmadı. Bugün faaliyete geçip, düşünceleri gerçek edecek gündür. Erteleme. Bekleme. Şimdi değilse ne zaman? Hayatınızda bir şeyleri değiştirmek, yanlış olduğunuzu düşündüğünüz gidişleri doğruya çevirmek adına asla geç kalınmaz.

6Değişimden Korkan İnsanların Bahaneleri Baştan Hazırdır


Aslında özünde değişmek istemeyenler, çoğunlukla suçu kötü geçirilmiş çocukluk, yetersiz eğitim, sorunlu aile, maddi zorluklar, işyeri problemleri, adaletsizlik, haksızlık tarzında çok fazla kavrama bağlarlar. Sadece yapamadıkları şey ayna karşısına geçip de yüzleşemedikleri kimlikleri, özleridir. İnsanlar artık bu kısır döngüden sıyrılmalı, kendini tanıyıp sorun tespiti yapıp, ona çözüm aramalıdır. Ünlü Romalı devlet adamı, düşünür ve edebiyatçı Seneca’nın söylediklerine kulak kesilirsek, Yaşamda en büyük engel, beklemektir. Ardı sıra gelecek olan her şey bu belirsizliğin alanına girer ve bekler. O halde, şu andan itibaren anı yaşayın.

Yorum Yap