1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Son Günlerin En Çok Tartışılan Konusu Aşı Karşıtlığı: Neden Aşı Olmak İstemiyorlar?

Son Günlerin En Çok Tartışılan Konusu Aşı Karşıtlığı: Neden Aşı Olmak İstemiyorlar?

original (1)

Aşı karşıtlığı Covid 19 aşılarının uygulanmaya başlamasıyla gündeme gelmiş olsa da bundan öncesi de var tabi ki. Aşı olmaya karşı çıkma duygusu ilk aşıya kadar dayanıyor. Tarihte çiçek aşısı olmaya karşı çıkan insanlar şimdilerde de koronavirüs aşısını reddediyor hatta şiddetle karşı çıkıyor.

Biz de merak ettik bu karşıtlığın nedenlerini ve araştırdık. İşte son zamanların en çok tartışılan konusu aşı karşıtlığı ve karşıtların argümanları.

1The Big Plan

Bunun büyük bir plan olduğunu ve bu planın bir parçası olduğumuzu iddia edenlerin sayısı bir hayli fazla. Bu virüse karşı iki ayrı senaryo ile yaklaşıldığını farketmişsinizdir. Kimileri bu virüsün tamamen yalan olduğunu savunup maskeye de, sosyal mesafeye de, aşıya da karşı çıkıyor. Kimileri ise tedbiri elden bırakmama eğiliminde. İşte bu ilk grup birtakım komplo teorileri üretip bunun dünyayı etkileyen bir oyun olduğunu savunuyor hala.

2DNA’mızı Bozacaklar

Çok sağlam şapşahane olan DNA’mızı bozsunlar mı aşıyla? Allah korusun. Şaka bir yana aşı karşıtlarının büyük çoğunluğu, aşıların genetiğimizi değiştirecek birtakım maddelerle dolu olduğunu düşünüyor. Hatta mRNA aşılarının virüs DNA’sından değil farklı yaratıkların DNA’larından alındığını savunan bile var.

3Mikroçip Takacaklar

Black Mirror dizisini fazlaca izlemiş bireyler aşılar aracılığıyla mikroçiplerin vücudumuza yerleştirileceğini ve böylece her hareketimizin kontrol altında olacağını düşünerek aşıya karşı çıkıyor.

4Nüfus Politikası

Aşının doğurganlığa doğrudan etki ederek dünya nüfusunu azaltacağını düşünen aşı karşıtları ise sonsuz bir çoğalma isteği ile aşıdan uzak duruyor. Bir de aşı kullanılarak insanların toplu ölümüne sebep olunacağı ise bambaşka bir komplo teorisi. Bu arada gerçekten ilgileniyorsanız söyleyelim; aşının sperm oranlarını azaltmayıp aksine sperm sayısında ve hareketlerinde artışı sağladığı yapılan çalışmalarda ortaya çıkmış.

Yorum Yap